Gündem

Microsoft Windows 7 ve 8.1 satışını sonlandırdı

By

on

Microsoft herkesin Windows 10 kulalnmasını istiyor. Artık donanım üreticilerine Windows 7 ve 8.1 satılmayacak.

Microsoft dün itibariyle donanım üreticilere Windows 7 lisans satışını sonlandırdı. Böylece yedi yaşındaki işletim sistemi için resmen yolun sonuna giden son taşlardan birisi daha yerine yerleşti.

Aslında bu adım önceden biliniyordu. Microsoft 31 Ekim tarihinden sonra donanım üreticilere Windows 7 ve Windows 8.1 sürümlerini satmayacağını belirtmişti. Durum böyle olunca artık donanım üreticiler için Windows 10 ile sistemlerini satmaktan başka çare kalmıyor. Aslında pratik olarak yeni satılan tüm bilgisayarların içinde Windows 10’a zaten yer veriliyordu ancak altyapılarını yenilememiş şirketler veya bazı köklü kullanıcılar daha önceki Windows işletim sistemlerini kullanmaya devam etmek için ısrarcı oluyordu. Bu gibi müşteriler için Windows 7 ve 8.1 sürümleri üreticiler tarafından bir seçenek olarak sağlanıyordu.

Microsoft Windows 7 ve 8.1 satışlarını tümüyle sonlandırmış olsa bile donanım üreticileri stoklarındaki lisanslar tükenene kadar satış yapmaya devam edecekler. Öte yandan Microsoft mevcut Windows 7 müşterileri için 2020 yılının Ocak ayına kadar teknik destek ve giderek zalacağını düşündüğümüz güvenlik odaklı güncellemeleri sunmaya devam edecek.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir