Gündem

Microsoft, Spartan tarayıcısını resmen duyurdu

By

on

Microsoft’un, Windows 10 ile birlikte yeni bir tarayıcıyı kullanıcılara sunacağını daha önce paylaşmıştık. Fotoğrafları bile sızan yeni tarayıcı Spartan, bugünkü büyük Microsoft etkinliğinde resmiyete kavuştu. Yeni tarayıcı, Windows 10’un hem masaüstü, hem de mobil sürümlerinde kullanıcıyla buluşacak.

Daha önce Internet Explorer ile birlikte yer alacağı söylenen Spartan için Microsoft’tan bu konuda resmi bir duyuru gelmedi. Spartan’ın hâlen IE’nin yerini alma ihtimali bulunsa da, iki tarayıcının birlikte tüketiciye sunulması daha yüksek bir ihtimal.

windows 10 spartan

Bugünkü etkinlikle birlikte Spartan’ın üç ana özelliği açıklandı ancak daha duyurulmayan da çok sayıda özellik bulunuyor. Bu özelliklere geçmeden önce, yeni Microsoft tarayıcısının Internet Explorer’a oranla çok daha modern olduğunu ve daha önceki sızıntılarda da belirttiğimiz şekilde Chrome ve Firefox’a benzediğini belirtelim. Oldukça basit ve temiz bir arayüze sahip olan Spartan’da, Microsoft’un başarılı bir iş çıkarttığını da söyleyebiliriz.

Microsoft’un paylaştığı yukarıdaki fotoğrafta da görebileceğiniz üzere, Spartan’ın tema desteği sunmasını bekliyoruz. Ayrıca olmasa da, bu tema büyük ihtimalle Windows 10 ile kullanacağınız temanın aynısı olacak. Tarayıcıda bunun dışında dahili bir not alma ve paylaşma özelliği yer alacak. Böylece bir web sayfasının herhangi bir yerini seçip, oraya notunuzu yazıp paylaşım yapabileceksiniz.

windows_10_project_sparta_markup_web-100563996-orig

Şu an için Project Spartan ismiyle geçen tarayıcı, daha önceki sızıntı haberlerimizde bahsettiğimiz okuma modunu da beraberinde getirecek. Apple’ın Safari tarayıcısında tanıdığımız ve oldukça kullanışlı olan bu mod üzerinden, bulunduğunuz sayfada çeşitli dikkat dağıtıcı etmenlerden uzak bir şekilde, yalnızca metin odaklı bir görüntüleme elde edebileceksiniz. Okuma listesi özelliğini de barındıracak olan Spartan’da, okuma listesine eklenen sayfalar diğer cihazlarla da senkronize olacak.

Son olarak, yalnızca Windows 10’da değil, Spartan’da da Cortana desteği yer alacak. Web’deki gezintinizi daha kolay hâle getirecek olan Cortana’nın Türkçe desteği sunma ihtimali ise oldukça düşük. Yine de İngilizce bilen kullanıcılar, Spartan’ı kullanırken kolay ve hızlı bir şekilde hava durumu bilgisine, maç sonuçlarına veya restoran bilgilerine erişebilecek. Ek olarak Cortana, Windows Phone 8.1’de olduğu gibi yaptıklarınızı öğrenip sizi tanıyarak daha özelleştirilmiş bir hizmet sunacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir