Gündem

Microsoft, Spartan projesini detaylandırdı

By

on

Microsoft’un önceki gün düzenlediği büyük Windows 10 etkinliği, çok sayıda yeni duyuruya ev sahipliği yaptı. Böyle dolu bir programda, merakla beklediğimiz yeniliklere dair detaylı bilgilere erişemedik. İlk olarak 2014’ün son gününde varlığını öğrendiğimiz Spartan da etkinliğin en önemli duyurularından biriydi. Bugün itibariyle Microsoft, Spartan tarayıcıyla ilgili detayları açıkladı.

spartan1

Spartan, Windows 10’un varsayılan tarayıcısı olacak ve universal uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkacak. Yani PC’lerde, tabletlerde, telefonlarda ve Xbox’ta da Spartan’ı kullanabileceğiz. Spartan’ın kullanımı ise diğer tarayıcılardan farklılaşacak. Klavye, mouse, dokunmatik ekran desteği haricinde el hareketleri, ses, Xbox kontrolörü ve sensörler de Spartan’ın kullanımına yardımcı olacak. Spartan, Cortana yardımıyla sesli komut alabilecek ve dikkat dağıtıcı etmenleri ortadan kaldırıp metne odaklanmamızı sağlayacak bir de okuma modu sunacak.

Spartan ile birlikte Microsoft’un render motoru da değişiyor. Yeni Edge motoru, Internet Explorer’ın 5.5’ten beri kullandığı ve yükünü arttırıp tarayıcının yavaş çalışmasını sağlayan motorun yerini alacak. Spartan gerektiği durumlarda ActiveX gibi legacy sayfalarını da IE motoru kullanarak yükleyebilecek. Spartan, bunların dışında çeşitli renklerde tema desteği de sunacak.

spartan tema

Microsoft’un geliştirici blogunda verilen bu detaylar, daha çok geliştiricilere yönelikti. Biz son kullanıcıları ilgilendiren kısımlar arasında ise gelişmiş SSL desteği, daha iyi eklentisiz video yayını gibi özellikler bulunuyor.  Windows 10 ile birlikte Spartan’ı da merakla bekliyoruz.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir