Gündem

Microsoft Office Lens, Android’e geldi

By

on

Nisan ayının ilk günlerine döndüğümüzde, Microsoft akıllı telefon kamerasıyla çektiğiniz fotoğrafı otomatik olarak düzenleyip OneNote’a veya OneDrive’a kaydeden uygulaması Office Lens’i iOS ve Android için duyurmuştu. iOS cihazlar için direkt olarak App Store’da yayınlanan uygulamanın Android sürümü, bir süre devam eden beta programının ardından, bugün itibariyle nihayet Google Play Store’daki yerini aldı. Android 4.1 Jelly Bean ve üzeri işletim sistemine sahip olan kullanıcılar, direkt olarak Android uygulama mağazasından Office Lens’i indirebiliyor.

Peki ne işe yarıyor bu uygulama diyecek olursanız; Office Lens, akıllı telefon kamerasıyla fotoğrafını çektiğiniz çok sayıda şeyi, otomatik olarak kesip düzelterek OneNote veya OneDrive’a kaydediyor. Optik karakter tanıma özelliği sayesinde de çekilen fotoğrafların içindeki yazılar aranabilir hâle geliyor. Hatta uygulama ile yazılı belgelerin fotoğrafları direkt olarak Word, PowerPoing veya PDF’e de dönüştürülebiliyor.

Office Lens’in aşina olduğu şeyler arasında kartvizitler, faturalar, menüler, beyaz tahtalar, yapışkan notlar, çeşitli belgeler gibi ev ve ofislerde karşımıza çıkabilecek neredeyse her şey bulunuyor. Uygulama bunun dışında yazılı belgeleri de iyi tanıyor. Örneğin bir kartvizit fotoğrafı çekerseniz, Office Lens direkt olarak kartvizitteki kişiyi telefonunuza eklemek için öneride bulunuyor. OneNote veya OneDrive’a kaydettikten sonra da çeşitli paylaşım imkanları sunuyor.

iOS için Microsoft Office Lens’i buradan, Android için de buradan indirebilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir