Gündem

Microsoft, Nokia X’e ne yapacak?

By

on

Android işletim sistemiyle güçlendirilmiş Nokia X serisi telefonların dün itibariyle Mobil Dünya Kongresi’nde resmen tanıtılmasının ardından, çoğu insanın aklında şu soru belirdi: “Satın alma tamamlandıktan sonra Microsoft, bu Android ile güçlendirilmiş ‘Windows Phone’u bitirecek mi, yoksa sürdürecek mi?” İlk belirtilere göre, Nokia’nın yeni telefonu darağacından kurtulmuş gibi görünüyor.

Microsoft’un Genel Müdür Yardımcısı Frank X. Shaw, dün bir blog yazısında, Microsoft’un, Nokia’nın telefona yüklediği Microsoft hizmetlerini çok sevdiğini belirtirken, öncelikli akıllı telefon stratejilerinin Windows Phone olarak kalacağını vurguladı.

Nokia geçtiğimiz gün üç telefon tanıttı: Nokia X, Nokia X+ ve Nokia XL. Bu telefonların hiçbiri Windows Phone işletim sistemini kullanmıyor. Sadece Android Açık Kaynak Projesi’nin değiştirilmiş bir versiyonuyla birlikte Windows Phone benzeri bir arayüze sahipler. Telefonlar önümüzdeki yıl içerisinde “büyüyen pazarlarda” satışa çıkacak. Nokia’nın Asha serisiyle denizaşırı ülkelerde sağladığı başarı biliniyor ve Nokia yine aynı hedefe doğru ilerliyor gibi gözüküyor. Yapılan ilk incelemelerde de Nokia X serisi telefonların, hiçbir şekilde Android’e benzemediği, sanki bir Windows Phone’muş gibi hissettirdiği söyleniyor.

Ancak buradaki kilit nokta, “Normandy” kod adlı telefonların, Microsoft’un bulut servisleriyle birlikte, Microsoft ekosistemine bir geçiş özelliği taşıması. Bunun en bariz örneği de, Microsoft’un Brezilya, Endonezya, Güney Afrika, İtalya, Kazakistan, Kenya, Malezya, Meksika, Romanya, Rusya, Tayland, Türkiye ve Ukrayna’da Nokia X serisi bir telefon alan herkese bir yıllık sınırsız Skype World üyeliği vermesi.

Shaw blog yazısında şu cümlelere yer verdi: “Skype, OneDrive ve Outlook.com gibi Microsoft hizmetlerinin cihazla birlikte sunulduğunu görmek bizi memnun etti. Bu sayede, özellikle de gelişmekte olan ülkelerdeki milyonlarca insan Microsoft ailesiyle tanışma şansı elde edecek. Yine de bizim akıllı telefon alanındaki önceliğimiz Windows Phone olacak ve geliştiriciler için de çekirdek platformumuz, Windows olarak kalacak.”

Şimdilik, Nokia ve Microsoft iki ayrı şirket gibi çalışıyor. İki taraf da anlaşmanın son dakikada iptal olup, ayrı kalmalarını gerektirecek en kötü senaryoya yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Ama elbette bu, iki şirketin yakın ilişkileri olmadığını da göstermiyor. Nokia’nın eski CEO’su, Microsoft’un yeni yöneticisi Steven Elop: “Redmond’da, gerçek anlamda 10 milyonlarca insanı Microsoft hizmetleriyle buluşturabileceğimiz için büyük heyecan duyan ciddi bir kalabalık var. Nokia X’i satın alacak ortalama bir insanın PC’si veya tableti yok, onlar bir neslin deneyimlerinden eksik kalmış insanlar.” şeklinde Nokia X’e yönelik düşüncelerini belirtiyor.

Sonuç olarak, Andorid ile güçlendirilmiş bir Windows Phone, Microsoft’un öncelikli stratejisi değil ancak şimdilik tolere edilecek. Peki bu ne kadar sürecek? Cevabını vermek zor. Nokia’nın yeni X serisi, gelişmekte olan pazarlara yönlendirilecek, Wall Street’in ve Amerikalı teknoloji editörlerinin uzağında kalacak. Bu özgürlük de Nokia X serisinin büyümesini sağlayabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir