Gündem

Microsoft, iOS ve Android için Office Lens’i çıkardı

By

on

Microsoft, Windows Phone platformunda oldukça beğeni toplayan ve başarılı bir uygulama olan Office Lens’i iOS ve Android platformlarına çıkardı. Office Lens, ilk olarak bir yıldan daha uzun bir süre önce yalnızca Windows Phone özel bir uygulama olarak tanıtılmıştı. Microsoft, Office Lens’in şu an itibariyle Windows Phone telefonlar için en popüler ücretsiz uygulamalardan biri olduğunu söylüyor.

Uygulamanın arkasındaki mantık oldukça basit. Office Lens, akıllı telefon kamerasıyla fotoğrafını çektiğiniz çok sayıda şeyi, otomatik olarak kesip düzelterek OneNote veya OneDrive’a kaydediyor. Optik karakter tanıma özelliği sayesinde de çekilen fotoğrafların içindeki yazılar aranabilir hâle geliyor. Hatta uygulama ile yazılı belgelerin fotoğrafları direkt olarak Word, PowerPoing veya PDF’e de dönüştürülebiliyor.

Office Lens’in aşina olduğu şeyler arasında kartvizitler, faturalar, menüler, beyaz tahtalar, yapışkan notlar, çeşitli belgeler gibi ev ve ofislerde karşımıza çıkabilecek neredeyse her şey bulunuyor. Uygulama bunun dışında yazılı belgeleri de iyi tanıyor. Örneğin bir kartvizit fotoğrafı çekerseniz, Office Lens direkt olarak kartvizitteki kişiyi telefonunuza eklemek için öneride bulunuyor. OneNote veya OneDrive’a kaydettikten sonra da çeşitli paylaşım imkanları sunuyor.

Uygulamanın iOS sürümü hâli hazırda iTunes App Store’daki yerini alırken, Android kullanıcıları için uygulama resmen mağazaya gelmiş değil. Önizleme sürümü yayınlanan Office Lens’i Android’de kullanmak istiyorsanız, önce Google+’taki Office Lens Android Önizleme sürümü topluluğuna katılmanız, oradaki “Bu topluluk hakkında” ifadesine gelip “Become a tester” kısmına tıklayıp, sonraki açıklamaları izlemeniz gerekiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir