Gündem

Microsoft HoloLens’in “Kurumsal” versiyonunu satacak

By

on

Satya Nadella Microsoft İşortakları Konferansında genişletilmiş gerçeklik başlığı hakkında konuştu.

Microsoft’un HoloLens isimli genişletilmiş gerçeklik başlığı bir süredir geliştiriciler için satışa sunulmuş durumda ancak bu başlığın bir “kurumsal sürümü” olduğu ortaya çıktı.

Microsoft CEO’su Satya Nadella Pazartesi günü Toronto’da gerçekleşen Küresel İşortakları konferansında Japon Havayollarının mühendislerini eğitmek için bu özel sürümü kullandığını açıkladı.

Nadella konuşmasında; “HoloLens’in hem geliştirici hem de kurumsal sürümleri mevcut” dedi.

İşin doğrusu yapılan açıklama Microsoft takipçilerinin bir miktar kafasını karıştırmışa benziyor zira HoloLens’in birisi bağımsız geliştiricilere diğeri ise kurumsal şirketlere sunulan iki farklı sürümü olduğuna dair bir algı oluştu. Ama durum aslında böyle değil.

Nadella’nın verdiği bilgilere göre HoloLens tek bir ürün ancak kurumsal müşteriler için sunulan seçenek birden fazla HoloLens alabilmek ve özel bir programa dahil olmaktan ibaret.

Bu program kapsamında birden fazla HoloLens alabilen kurumsal müşteriler aynı zamanda çeşitli özel servis seçenekleri ile kurumlara özel geliştirilmiş yazılım imkanlarına kavuşuyorlar.

Trimble, Autodesk, NASA ve Volvo gibi kurumlar şu anda HoloLens üzerinde çalışıyorlar. Kurumsal şirketler için HoloLens’in fiyatına yönelik bir açıklama yapılmadı ve ilgilenen firmaların satış temsilcileri ile görüşmeleri gerektiği bilgisi verildi ancak HoloLens’in geliştirici sürümünün 3.000 dolara satıldığı biliniyor. Öte yandan herhangi bir geliştirici 3.000 dolar verecek HoloLens’e sahip olamıyor. Öncelikle kayıt olması ve ardından programa kabul edilmesi gerekiyor.

Genişletilmiş gerçeklik konsepti gelecek yıllarda hayatımıza farklı şekillerde girebilir zira Microsoft Computex esnasında bir açıklama yaparak Holografik İşletim Sistemlerinin sadece HoloLens üzerinde değil tüm başlık sistemleri üzerinde çalışmasını hedeflediklerini belirtmişti.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir