Gündem

Microsoft, HoloLens demosunu gösterdi

By

on

Microsoft’un bu yılki Build etkinliğinin belki de en merak edilen sunumu, açık ara şirketin bu yıl başında duyurduğu arttırılmış gerçeklik oyuncağı HoloLens’di. Şirket, sunumda yeni Windows 10 uygulamalarının Windows Holographic adı verilen platformda nasıl çalıştığını gösterdi ve bu gösteri kesinlikle nefesleri kesti.

Mashable’ın hazırladığı gif’lerle birlikte HoloLens’in sunumda neler yapabildiğine birlikte bakalım.

İlk olarak HoloLens’in bir dairede uygulama panellerini nasıl yönettiğini görüyoruz. Holographic platforma göre düzenlenmiş odada sanal bir köpek, bir robot ve bir de holografik Başlat menüsü yer alıyor. Kullanıcı bu menüden Skype’ı açıp bir arama yapıyor ve sonra Skype ekranını duvarına yapıştırıyor. Sonrasında aynı duvarda oynayan bir video da “beni takip et” komutuyla birlikte kullanıcıyı daire içerisinde yürürken takip ediyor. Aynı şekilde HoloLens ile sizi takip eden holografik pencereyi de telefon ekranlarımızdan alışık olduğumuz yöntemlerle büyültüp küçültebiliyorsunuz.

Apartman dairesinden sonra Microsoft, HoloLens’in mimari alanda nasıl kullanılacağını gösterdi. Microsoft ile bu alanda ortaklık yapan Trimble şirketi, sistemi kullanarak tasarladığı holografik bina modellerini gösterdi. Demo videosunda tasarımcıların aynı tasarım üzerinde nasıl birlikte çalışabilecekleri de vurgulandı.

HoloLens’in belki de en etkileyici çalışma alanında ise tıp var. Tıp öğrencilerinin insan anatomisini organlardan kemiklerin içine, tamamen derisiz bir insan bedenine kadar her şeyiyle holografik olarak incelemesini sağlayan HoloLens, her şeyin yanında bir de kusursuz öğrenme aracı olabileceğini gösterdi.

Son olarak da Microsoft HoloLens’in nasıl gerçek dünyayla birlikte çalışabileceğini katılımcılarla paylaştı. B15 adı verilen minik ve çirkin bir robot, sahnenin ortasına geldi ve HoloLens takan insan kullanıcının komutuyla birlikte fiziksel robotun üzerinde oldukça tatlı bir hologram oluştu.

Şu an için Microsoft, demo videolarını paylaşmış değil ancak Build katılımcılarının denemesi için konferans alanında HoloLens’lerin beklediğini duyurdu. Kısa zaman içerisinde bu akıllara durgunluk veren yeni teknolojiye dair çok daha fazlasını duyabiliriz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir