Gündem

Microsoft geleceğin kuantum bilgisayarı için çalışıyor

By

on

Şirket daha verimli kuantum bilgisayarları ve yazılımları yapmak için çalışmalarını hızlandırıyor.

Microsoft bugünkü bilgisayarların ve sunucuların ötesinde, geleceğin bilgisayarına benzettiği, bir kuantum bilgisayar geliştirme çabalarını hızlandırıyor.

Microsoft on yılı aşkın süredir kuantum bilgisayarlar üzerine araştırma yapıyor. Şimdi şirketin amacı teoriyi pratiğe dönüştürmek; gerçek donanım ve yazılım üretmek.

Bu amaçla, Microsoft, Kinect, HoloLens ve Xbox’un geliştirilmesinde görev alan Todd Holmdahl’ı, kuantum donanım ve yazılım oluşturma çabaları için lider olarak belirledi. Şirket ayrıca araştırmasına katkıda bulunmak için önde gelen dört üniversite profesörü ile anlaşma yaptı.

Kuantum bilgisayarlar, teorik olarak bugünün süper bilgisayarlarından bile çok daha iyi performans gösterebilecekler. Nihai hedef, mevcut tüm programları çalıştıran ve bugünkü bilgisayarlar gibi çok çeşitli hesaplamalar yapabilen evrensel kuantum bilgisayarlar üretmek. Şu anda sadece laboratuvar ortamındaki erken dönem kuantum bilgisayarlar sınırlı sayıda uygulama çalıştırmak için kullanılabiliyor.

IBM ve Google gibi şirketler de kuantum sistemleri araştırıyor. IBM araştırmacıları, evrensel bir kuantum bilgisayar üretmek için hala on yıllarca beklemek gerektiğini belirtiyor. Bu yüzden IBM sadece belirli problemleri çözmeye yönelik donanım yaratmaya odaklanıyor.

Microsoft’un kuantum donanımında hangi noktada geldiği bilinmiyor. Ancak Microsoft da hata toleransı ve geçiş denetimi gibi konularda mücadele edebileceği kuantum devreleri yapmak zorunda kalacak. Pratik donanıma ise ancak birkaç kuantum hesaplama sorununun aşılmasıyla ulaşmak mümkün olacak. Fakat Microsoft donanıma odaklanmakla birlikte bir yazılım araç seti üzerinden kuantum bilgisayarların simülasyonunu yapıyor.

Konvansiyonel bilgisayarlar 1 ve 0 formundaki, bit adı verilen, verileri temel alan bir çalışma mantığına sahiptir. Ancak kuantum bilgisayarlar çok daha karmaşıktır. Kuantum bilgisayarların merkezinde, çeşitli devletlere ulaşmak için kuantum mekaniğinin yasalarını kullanabilen qubit adı verilen yapılar bulunur. Qbit 1 ve 0 değeri yanıs sıra eşzamanlı olarak 1 ve 0’ı bir arada tutabilir böylece sistem ikili altyapıdan kurtularak üçlü altyapıya dönüştürülebilir.

Qbitler sayesinde kuantum bilgisayarlar bugün sahip olduğumuz en hızlı bilgisayarlardan bile binlerce kar daha güçlü olabilecekler. Fakat mevcut teknolojide Qbitler kırılgan oluyor ve kısa sürede kararlı durumlarını kaybediyorlar.

Microsoft araştırmacılar ise hataları sınırlamak için egzotik malzemeler kullanan tamamen yeni bir kuantum bilgisayar üzerinde çalışıyor. Bu tür materyallerin ve sonuçların uygulanabilirliği hakkında hala sorular var. Bu nedenle Microsoft’un pratik kuantum devreleri yapması uzun zaman alabilir.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir