Gündem

Microsoft, farklı platformlar için Hyperlapse uygulamasını çıkardı

By

on

Hızlı çekim videolar, daha önceleri profesyonel fotoğrafçıların profesyonel programlar kullanarak gerçekleştirdiği ekstrem bir türken, geçtiğimiz sene içerisinde Instagram’ın çıkardığı Hyperlapse uygulaması ile cebimizdeki tek tuşa bakar hâle gelmişti. Ardından Apple, iOS 8 ile tüm iPhone ve iPad’lerdeki kamera sayesinde kullanıcılarına hızlı çekim video çekme imkanı tanımıştı. Bununla birlikte birçok farklı uygulama mağazalardaki yerini alırken, Microsoft Research de Instagram’ın uygulamasıyla aynı isimde çıkardığı Hyperlapse ile pastadan pay almak için önemli bir adım attı.

Microsoft’un Hyperlapse uygulaması, hem Windows hem Android akıllı telefonlarda çalışmasının yanında Windows bilgisayarlarda da kullanıcının hizmetine sunuldu. Uygulama, mevcut videoların hızını arttırıp gerekli sabitleme işlemini de yaparak izleyiciler için keyifli bir görsellik sunmayı amaçlıyor.

Uygulama, videonun bir veya birden fazla kısmında 1x ile 32x arasında değişen hızlarla efekt uygulanmasını sağlıyor. Telefonunuzla direkt olarak video çekebilirken, galerinizdeki eski videolara da Hyperlapse uygulayabiliyorsunuz.

Microsoft Hyperlapse’i son birkaç yılda çıkan çoğu Lumia telefon destekliyor. Lumia 520, 820 ve 920 desteklemezken, 435 sonrasındaki modeller için Windows Phone Store‘dan indirmek mümkün. Telefonların uygulamayı çalıştırabilmek için en az 512 MB RAM’i olması gerekiyor ve henüz HD çözünürlük sağlayamıyor. Android sürümü ise şu an için önizleme hâlinde ve kullanabilmek için Google+ topluluğuna katılmak gerekiyor. Şu an için desteklenen Android modelleri ise Samsung Galaxy S5, S6, S6 Edge, Note 4, Google Nexus 5, Nexus 6 ve Nexus 9 tablet, HTC One M8 ve M9 ile Sony Xperia Z3 olarak belirlenmiş.

Masaüstü sürümü için ise 64-bit Windows 7 veya daha üstü bir işletim sistemi gerekirken, en az da 4 GB RAM isteniyor. Microsoft Hyperlapse’in iOS veya OS X sürümü olmayacak gibi görünüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir