Gündem

Microsoft, Cyanogen’e yatırım yapacak

By

on

Güvenilir haber kaynağı The Wall Street Journal’ın haberine göre Microsoft, Android ROM’larıyla ünlü Cyanogen’e yatırım yapacak. Redmond merkezli yazılım devinin 70 milyon dolar değerinde öz sermaye finansmanı sağlayarak küçük yatırımcı olacağı söyleniyor. Bu yatırımla birlikte Cyanogen’in yüz milyon dolar baremini aşacağı belirtilirken, ne Microsoft ne de Cyanogen cephesinden konuyla ilgili bir yorum gelmedi.

Cyanogen, daha birkaç gün önce CEO Kirt McMaster’ın açıklamalarıyla teknoloji dünyasında yankı uyandırmıştı. McMaster, şirketin nihai amacının “Android’i Google’dan uzaklaştırmak” olduğunu belirtmiş ve şu ankinden daha açık kaynaklı bir Android sürümünü tüketiciyle buluşturmak istediklerini söylemişti. Şirket, ek olarak tamamen Google’ın kontrolünde olan Google Play hizmetlerinin haricinde bir uygulama mağazası üzerinden kullanıcılara Google’ın izin vermediği şeyleri de yapabilen uygulamalar sunmak istiyor. Cyanogen’in bu mağaza planının 18 ay içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Cyanogen’in mali kaynakları ise daha da artacak gibi duruyor. Görünüşe göre, Cyanogen’in Android’i Google’dan ayırma planlarını açıklamasıyla birlikte Microsoft haricinde de çok sayıda stratejik yatırımcı, şirketle ilgilendiğini belirtmiş.

Windows Phone’un şu an için %3 olan pazar payı düşünüldüğünde de, Microsoft’un Android’den koparabildiğini koparmaya çalışmak istemesini “normal” karşılamak gerekiyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir