Gündem

Microsoft canlı yayın sitesi Beam’i satın aldı

By

on

Microsoft Xbox platformunun artık tümüyle kendisine ait bir canlı yayın platformu var.

Microsoft Perşembe günü yaptığı bir açıklamayla canlı oyun yayını servisi  Beam’i satın aldığını duyurdu. Beam’i diğer benzeri canlı yayın servislerinden ayıran en önemli özellik ise oyunların izleyiciler tarafından etkileşimli olarak yönetilebilmesi.

Henüz anlaşmanın detayları ile alakalı bilgi verilmedi ancak Beam’in artık Microsoft Xbox ekibinin bir parçası haline geldiğini biliyoruz. Bu bilgiyi Beam’in kurucusu Matt Salsamendi bir blog yazısı ile paylaştı.

Bilindiği gibi oyun yayıncılığı internetin en hızlı yükselen trendlerinin başında geliyor. Youtube üzerinden yauın yapan PewDiePie gibi yayıncılar milyonlarca takipçiye sahip ve çok önemli gelirler elde ediyorlar. Bir diğer canlı oyun yayın platformu olan Twitch de 2014 yılında Amazon tarafından yaklaşık bir milyar dolar bedelle satın almıştı.

Oyuncular şu anda pek çok farklı platformdan canlı oyun yayını yapabiliyorlar ancak Microsoft’un Beam’i satın alması ile birlikte ilk kez bir konsol platformu tümüyle kendisine ait bir canlı yayın platformuna sahip oluyor.

Beam’in farkı etkileşimli olması

Beam’i diğer canlı oyun yayın platformlarından ayıran özellik ise “kendi iddialarına göre” video yayınlarında gecikme sürelerini en aza düşürerek izleyiciler ile oyuncu arasında gerçekçi bir iletişim kurulmasına imkan tanımaları. Beam bunu gerçek etkileşim olarak tanımlıyor. Ayrıca bu özellik sayesinde kullanıcıların tercihlerini anlık olarak gören oyuncu izleyicilerden gelen talepleri de oyuna yansıtabiliyor. Bu tercih karar alırken durup düşünebileceğiniz oyunlar için çok önemli değil ancak anlık olarak oynana Overwatch gibi oyunlarda milisaniyelik gecikmeler bile ölüm ile yaşam arasındaki farkı belirleyebiliyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir