Gündem

Microsoft Azure uçtu, telefonlar çakıldı

By

on

Microsoft bulut servisi Azure gelirleri katlanırken, akıllı telefon işinde kaçınılmaz son yaklaşıyor.

Microsoft’un 30 Haziran’da sona eren son mali yılına dair yayınladığı rapora göre şirket son üç ayında 20,6 milyar dolar gelir elde etti. Bu geçen sene aynı dönemde elde edilen 22,2 milyar dolara göre biraz daha düşük. Buna rağmen Microsoft son çeyrek dönemi için 3,1 milyar dolar net kâr açıkladı.

Şirketin en çok gelir kaybı yaşadığı alan ise şirketin akıllı telefon departmanı. Mobil telefonlardaki gelirleri yüzde 70’den fazla gerileyen şirket maalesef Nokia satın almasından istediği sonuçları elde edemedi. Mobil cihazlarda Windows 10 kullanımının beklentilerin çok gerisinde olması nedeniyle şirket 2018 yılında bir milyar cihaz olarak hedeflediği Windows 10 kullanım rakamını da revize etmek zorunda kaldı.

Öte yandan  Microsoft Azure servislerinin iki kat büyüdüğünü açıkladı ancak dolar bazında rakamları paylaşmadı.

Microsoft için bir diğer kazançlı alan ise Office 365 servisleri olmaya devam ediyor. Yıllık olarak yüzde 45 büyüme kaydeden Office 365 servisleri şirketin yüzünü güldürüyor.

Microsoft için akıllı telefonlar hariç Azure ve Office 365 gibi yenilikçi alanlarda kazançlarının yükselmesi güzel haberler ancak genel olarak şirketin gelirlerindeki düşüş pek iyi bir sinyal değil.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir