Gündem

Microsoft 2.850 kişiyi daha işten çıkartacak

By

on

Microsoft, büyük çoğunluğu telefon bölümünden olmak üzere, pek çok çalışanı ile yollarını ayıracağı açıklandı.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella’nın işten çıkarmalara son vermek gibi bir niyeti görünmüyor. Şirket dün yaptığı bir açıklama ile 2.850 kişinin işine son vereceğini duyurdu. Bu işten çıkartmalar 2017 yılının ortalarına kadar tamamlanmış olacak. Bu duyuru Microsoft’un daha önce işten çıakrtacağı 1.850 kişinin üstüne eklenmiş olacak.

Yasal beyana göre bu işten çıkartmaların büyük bölümünü Microsoft’un bir türlü başarılı hale getiremediği telefon bölümü çalışanları oluşturacak.

Bu bilgi ile birlikte Microsoft’un 2015 yılında satın aldığı Nokia ve sonrasındaki mobil telefon operasyonunda artık yavaş yavaş yenilgiyi kabullendiğini söyleyebiliriz. Microsoft’un bir önceki CEO’su Steve Ballmer’in büyük inanç taşıdığı telefon işi maalesef Satya Nadella için aynı öneme sahip değil ve bunun arkasında yatan nedeni anlamak için sektör uzmanı olmaya da gerek yok. Windows mobil işletim sistemine sahip akıllı telefonlara ilgi yok denecek kadar az.

Şirket resmi olarak beyan ettiği form dışında bir açıklama yapmayı reddediyor ancak bu güne kadar Nadella’nın yönetiminde binlerce kişinin işine son verildi ve bu süreç devam edecek gibi görünüyor.

Öte yandan Microsoft açısından şirketin çeyrek bazında gelirlerinde düşüş yaşandığı gözlemlenirken Azure bulut çözümlerinde kazançları yükselmeye devam ediyor. Microsoft gelirleri içinde büyük bir kara delik olan telefon işini temizlemeye kararlı olabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir