Gündem

Megaupload geri mi dönüyor?

By

on

ABD’de telif hakları nedeniyle başı hala belada olan Megaupload’ın kurucusu Kim Dotcom’a göre Ocak ayında Megaupload geri gelecek.

Megaupload bundan beş yıl önce telif hakları ihlalleri nedeniyle ABD’de kapatılmıştı. Megaupload’ın kurucusu olan Kim Dotcom’un başı hala aleyhinde açılan davalar ile belada. Yine de bir tweet atarak “Megaupload’ın orjinal halinden çok daha iyi ve kendinizi evinizde gibi hissedebileceğiniz şekilde” geri geleceğini söyledi.

Screenshot 2016-07-12 12.21.42

Kim Dotcom ABD’deki yasal mercilerin kendisini telif hakları ihlalleri davaları nedeniyle ABD’ye iadesi için sıkıştırmaya devam ettiklerini de açıkladı. 2012 yılında ABD hükümeti korsan müzik ve film dağıtımına aracılık ettiği için Megauplod sitesinin fişini çekmişti.

 

Şu anda Yeni Zelanda’da bulunan Dotcom hakkında açılan iade davası nedeniyle temyize başvurmuş durumda ve bu dava Ağustos ayında görülecek.

Dotcom bu esnada dosya paylaşım sitesini geri getirmeye çalışıyor. 2013 yılında Mega adındaki bulut depolama servisini kurmuş ancak daha sonra Çinli yatırımcıların ve Yeni Zelanda hükümetinin Mega’nın çoğunluk hisselerine sahip oldukları için operasyonu elinden aldığını açıklamıştı.

Geçtiğimiz yıllarda verdiği bir röpotajda ise; “Artık Mega’ya ve oradaki dosyalarınızın güvende olduğuna inanmıyorum” demişti.

Öte yandan Mega’ya alternatif açık kaynak kodlu ve kar amacı gütmeyen bir yapı kuracağını ve Wikipedia benzeri bağışlar ile hayatını sürdürecek yeni bir model üzerinde de çalıştığını açıklamıştı.

Dotcom şimdi tekrardan Megaupload’ın geri deöneceğini, herkese 100 GB şifrelenmiş depolama alanı sunacağını ve sunucuların “toplu takip cenneti” olarak tanımladığı ABD’de olmayacağını açıklıyor.

Dotcom’a göre bitcoin yeni Megaupload sitesinde önemli bir role sahip olacak. Eski servis üzerindeki pek çok hesap da yeni servise otomatik olarak taşınacak. Ancak Megaupload 2.0 için eski kodun tek bir satırı bile kullanılmayacak.

Dotcom açılış günü 100 milyon kullanıcıya ulaşmayı ve eski çalıuşanlarını geri çağıracağını söylüyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir