Gündem

Masaüstü bilgisayarların geleceği nasıl olacak?

By

on

Günün birinde, Intel’in masaüstü deneyimi, Microsoft Surface benzeri bir yapıya dönüşecek.Tablet olanı demiyoruz, ilk tanıtılan, masaüstü tablet modelini diyoruz, hatırladınız mı? Artık mobil cihazların hükmü altına giren dünyada, artık masaüstü bilgisayarların 3. dünya ülkesi seviyesinde kaldığı düşünülebilir. Ama durum tam tersi. Intel’de PC Client Group müdür yardımcısı ve Desktop Client Platform genel müdürü Lisa Graff, geçtiğimiz çeyrekte Intel’in Core i5 ve i7 işlemcileriyle rekor bir satış yaptığını söylüyor. Tüketicinin aksine, bu boyutta bir satışı sağlayan ise işletmeler. Günümüzde hala çok sayıda işletme, verilerini kapalı bir şekilde iş yerinde tutmayı, çalışanların elinde sokakta gezdirmeye tercih ediyor.

Intel de masaüstü sektörünün ikiye ayrıldığını görüyor: Şirketin geleneksel masaüstü bileşenlerinin, bir rubik küp boyutunda kutuya sıkıştırıldığı Intel’in NUC olarak bilinen küçük cihazları ile, çalışma ve oyun için fazla güç ve soğutma isteyen, büyük boyutlarda kasalar olarak iki ayrı seçenek ortaya çıkıyor. Masaüstü bilgisayarların geleceğini sorduğumuzda ise, Lisa Graff tüketici odaklı bir cihazı örnek gösteriyor, geniş ekran televizyon.

Akıllı TV’leri aptallaştıran ne oldu?

Geçtiğimiz yıl, Lenovo gibi şirketler, Flex 20 gibi cihazlar çıkarmaya başladılar. Bu cihazlar, tüm ev kullanımına uygun hepsi bir arada dokunmatik cihazlar olarak öne çıktı. “Dev bir Windows tablet olarak da görebilirsiniz ama bence yeterli olmaz.“ diyen Graff şöyle devam ediyor, “Bu taşınabilir hepsi bir arada cihazlar, büyük ekran rahatlığını size getirirken, oldukça da hafif bir ürün olma özelliği taşıyor. İsterseniz elinizde 20 inç bir ekranla dolaşabiliyorsunuz. Ben, kendi cihazımı mutfakta tutuyorum. Bir televizyon gibi elimde gezdirebildiğim için de, televizyon olarak kullanıyorum. İşte bu da geleceği gösteriyor, taşınabilir olsun veya olmasınlar, bilgisayarlar 2. birer televizyon oluyorlar. Bu da değişik birleşmeler görmemize sebep olabilir. Önümüzdeki yıllarda, PC olma yolunda hızla ilerleyen, çok fazla şey yapabilen akıllı TV’ler ile, bilgisayarlar arasında nasıl bir fark olacak çok merak ediyorum.”

Graff, bu taşınabilir hepsi bir arada cihazları oluşturan OEM’lerin, zamanla Intel’in CES’te tanıttığı RealSense teknolojisinin gelişmiş bir sürümünde birleşeceğini söylüyor. Amaç ise, onları masaüstü bilgisayarların en bilinen kullanımı olan oyun oynamaya uygun hale getirmek.

Graff, gelecekte çıkacak hepsi bir arada cihazların, kendi standları olacağını ve dört kişiye kadar oyun oyamaya izin vereceklerini söylüyor. “Bu durumda da, dört oyuncunun parmaklarını aynı anda desteklemek adına, dokunmatik ekranın şu anki halinden çok daha hassas olması gerekiyor. Tek bir mikrofon da yeterli olmayacaktır. Donanım üreticilerinin, tüm oyuncular için ayrı ayrı mikrofonlar koyması gerekiyor. Üreticilerin laptoplara koyduğu Kinect benzeri RealSense kameraları da geliştirilmek zorunda. Bu kameralar genelde direkt karşıya bakıyorlar, yani tableti masaüstü olarak kullandığınızda, tavanın görüntüsünü alacaklar.”

Uygulamaları da unutmamak lazım tabii. CES Tüketici Elektroniği Fuarı’nda Intel, Scholastic ile birlikte geliştirdiği “interaktif hikayeler” uygulamasını tanıttı. Bu uygulamada, gerçek dünyaya ait animasyonlar ve sanal illüstrasyonlar bulunuyor. Graff, Intel’in 2013’te çok kullanıcılı ve  dokunmatik oyunlar ile uygulamalara büyük yatırıp yaptığını vurguluyor.

Elbette hepsi Microsoft’un büyük beklentiyle çıkardığı Surface tablet bilgisayara çok benziyor. 2007’de bu isimle çıkan ürün, 2011’de PixelSense adını almış ve Samsung’a geçmişti ve 2013’te de dağıtımı durduruldu. Intel’in, tüketiciyi aynı şeylerin yaşanmayacağına ikna etmesi gerekiyor.

“Form faktörüne alışmak zorundasınız.” diyen Graff, sözlerine şöyle devam ediyor: “İkinci bir televizyonu elinizde gezdirmek, geleneksel yaşam tarzında büyük değişikliğe sebep olacak. Ekranı masaya koyup da, üzerinde masa oyunları oynama düşüncesi garip geliyor. Hem de dolabınızdaki tüm oyunları, hiçbir parçası kayıp olmadan oynayabileceksiniz. “

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir