Gündem

Mark Zuckerberg’in 2013 maaşı ne kadar?

By

on

Koskoca 2013 senesinde, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ne kadar para kazandı dersiniz? Aklınızdan milyonlarca dolar geçebilir ama resmi olarak Zuckerberg’in 2013 maaşı 1 dolar.

En azından, pazartesi günü Facebook’un yayınladığı SEC dosyasında böyle görünüyor. İşin aslı, Silikon Vadisi’nde ise 1 dolarlık maaşınız varsa, artık başardınız demek oluyor. Yılda 1 dolar kazanan diğer isimlerin arasında Apple’dan Steve Jobs ve Google’dan Sergey Brin ve Larry Page gibi isimler bulunuyor. Aynı bu teknoloji önderleri gibi, Zuckerberg’de şirketin büyük miktardaki hissesine sahip olduğu için maaşı önemsiz kalıyor. Yine de 2012 yılında kendisinin maaşı 500 bin dolar civarlarındaydı.

Sonuç olarak, Zuckerberg 2012’de toplam 1.99 milyon dolar kazanırken, geçtiğimiz sene 653.165 dolar kazandı. Dosyaya göre de bu paranın büyük kısmı özel uçaklara ve güvenlik programına aktarıldı. 29 yaşındaki Zuckerberg’in servetinin 27 milyar dolar civarlarında olduğu düşünülüyor. Ayrıca kendisi şirketteki oy gücünün %61.6’sına da sahip. Bu da 19 milyar dolarlık WhatsApp ve 2 milyar dolarlık Oculus satın almalarında tam yetki tanımıştı.

Zuckerberg’e ek olarak, diğer Facebook yöneticilerinin ne kadar kazandığını bilmek isterseniz de, 2012’de 26.2 milyon dolar kazanan şirket COO’su Sheryl Sandberg 16.2 milyon, CFO David Ebersman 10.5 milyon, başkan yardımcısı David Fischer 8 milyon ve CTO Mike Schoepfer de 12.6 milyon dolar gelir elde etmişler.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir