Gündem

Macbook Pro Touch Bar ne işe yarıyor?

By

on

Apple’ın yeni nesil dizüstü bilgisayarlarını şenlendiren OLED ekran, resmi adıyla Touch Bar, cihaza pek çok yeni işlevler kazandırıyor.

Apple bu akşam 13 inç ve 15 inçlik yeni MacBook Pro dizüstü bilgisayar ailesini tanıyor. Daha ince, daha hafif ve daha güçlü olacağı açıklanan bilgisayarların asıl satış noktası ise Touch Bar adını taşıyan OLED ekran.

Fonksiyon tuşlarının bir kısmını kaplayacak şekilde klavyede konumlanan ve Touch ID desteği de bulunan Touch Bar’da bu sayede doğrulama işlemleri tıpkı iPhone’larda olduğu gibi parmak iziyle gerçekleştirilebilecek. Ek bir güvenlik katmanı olarak, parmak izi sensörü doğrudan güç düğmesine entegre bulunuyor. Böylelikle bilgisayarı açıp kapatmak için de sahibinin biyometrik onayı gerekecek.

Kullanılan yazılıma göre farklı işlevler sunabilen Touch Bar ile örneğin iTunes kullanırken medya oynatma tuşları, sohbet sırasında emojiler ya da Fotoğraflar arşivini gezerken düzenleme fonksiyonları kullanıcıya sunulacak. Bu OLED ekranı düzenlemek de bir hayli kolay olacak. Tek yapmanız gereken simgeleri sürüklemek ve bırakmak.

Etkinlikte yapılan açıklamaya göre Apple ilk günden itibaren Touch Bar için üçüncü parti yazılım geliştiricilere sıcak bakıyor ve kendi uygulamaları için işlevler eklemelerine olanak tanımayı planlıyor. Diğer bir deyişle yakında Evernote, Office ya da Chrome için de uygulamaya özgü Touch Bar tuşları görmeye hazırlanın.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir