Gündem

Mac OS X Yosemite yayınlandı

By

on

16 Ekim’de düzenlediği etkinlikle, iPad Air 2, iPad mini 3 ve iOS 8.1 dışında Apple’ın duyurduğu bir diğer yenilik ise Mac OS X Yosemite işletim sistemi oldu. İlk olarak Haziran ayında tanıtımı yapılan Yosemite, bugünden itibaren App Store’dan indirilebiliyor.

Haziran ayıyla birlikte beta sürümü kullanılabilir halde olan Yosemite, Mac platformuna çok sayıda yenilik getiriyor. OS X Yosemite, Mac bilgisayarlara şeffaf pencere ve menüler, yeni dock simgeleri, geliştirilmiş Spotlight araması, yeni bir widget bölümü, iCloud Drive entegrasyonu, yeni Bildirim Merkezi ve iOS 8 ile tanıdığımız Devamlılık özelliğini getiriyor.

Tersten başlayacak olursak, “bıraktığın yerden devam et” şeklinde özetlenilen Devamlılık ile, iOS 8 cihazınızda Safari’de kaldığınız sayfadan Yosemite’ın Safari’sinde devam edebiliyorsunuz. Handoff özelliğiyle de, iPhone’da yazmaya başladığınız bir e-postayı Mac’teki Mail uygulamasından devam ettirebileceksiniz. Aynısı karşıt şekilde de mümkün olacak. Bunun dışında iOS 8 ve Yosemite entegrasyonu sayesinde Mac bilgisayarlar veya iPad tabletler üzerinden iPhone’a gelen aramaları yanıtlayabilecek, SMS gönderebileceksiniz.

Yeni Bildirim Merkezi ise, OS X ile iOS cihazların daha bütün bir yapıya kavuşmasını sağlıyor. Kullanıcılar artık tam bir günün etkinliklerini tek bir alanda görebilecek. Nispeten iOS’teki Bildirim Merkezini andıran yeni bölüm, iki bildirim arasındaki geçişi kolaylaştıracak yeni özelliklere sahip.

Google’ın Android platforumda kullandığı Google Now sistemini andıran yeni Spotlight araması da, ekranın tam ortasında açılıyor ve kullanıcılar bilgisayardaki uygulamalar, dosyalar ve belgeler haricinde artık web’de de arama yapabiliyor. Ek olarak yeni Spotlight ile artık tüm kişi bilgilerine erişim de mümkün. Spotlight arama da Google Now gibi zamanla davranışlarınızı öğrenerek restoran tavsiyeleri yapıyor, size uygun saatlerde sinema seansları öneriyor ve hatta yeri geldiğinde ölçü birimlerini dönüştürmek için size yardımcı oluyor. Elbette bu ekstra diyebileceğimiz özelliklerin Türkiye için pek geçerli olmayacağını söyleyelim.

iCloud Drive için de Finder’a eklenen klasör kullanılabiliyor. Bu klasöre gönderilen belgeler, Android, Windows, iOS veya Web üzerinden erişilebiliyor. Kendi bulut sistemine nihayetinde dosya yönetimi de ekleyen Apple’ın bu hamlesi, beta sürüme yapılan yorumların ardından çok beğenilmişti. Yine de ünlülerin sızan fotoğraflarından sonra iCloud Drive’ın ne denli güven vereceği sorusu akılları kurcalıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir