Gündem

Mac için torrent yazılımında virüs tehdidi

By

on

Mac bilgisayarlarda yaygın olarak kullanılan Transmission adlı BitTorrent istemcisi bu kez de bilgisayarlara kötü niyetli yazılım yayarken yakalandı.

Aynı uygulamanın daha önce de fidye yazılımlarının dağıtımında kullanıldığı biliniyor. Güvenlik şirketi ESET’te araştırmacılar, OSX/Keydnap adını taşıyan ve parolaları ele geçiren bir kötü niyetli yazılımın peşine düştü ve bu virüsün doğrudan Transmission resmi sitesi üzerinden yayıldığını fark etti.

ESET’in açıklamasına göre bu uygulamanın, içinde virüs barındıran bir sürümü “bir şekilde” resmi sitede de kendine yer buldu. Transmission geliştiricileri olayın fark edilmesiyle birlikte ilgili sürümü hemen yayından kaldırdı ancak yine de bu torrent uygulamasını son bir hafta içinde indirenlerin Mac bilgisayarlarını bir güvenlik testine sokmaları tavsiye ediliyor.

Oturum bilgilerini çalmanın yanı sıra, Keydnap virüsü ayrıca hacker’ların Mac üzerine uzaktan komut göndermesi için bir arka kapı işlevi görüyor. Bu kötü niyetli yazılımın detaylarını temmuz ayında yayınlayan ESET, o dönemde henüz virüsün nasıl yayıldığını tespit edememişti. Şimdi ise Transmission geliştiricileri virüsün kendi yazılımlarıyla nasıl yayıldığını araştırıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir