Gündem

Lumia satışları rekor düzeye ulaştı

By

on

Microsoft, 2015 mali yılının ilk çeyrek gelir raporunu açıklarken, Lumia akıllı telefonların yükselişi dikkat çekti. Microsoft’un bu çeyrekte geliri 23.2 milyar dolar olurken, 4.5 milyar dolar da net kar rakamına ulaşıldı.

Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 18.53 milyar dolar gelir elde eden Microsoft için bu yılki büyüme rekor anlamına da geliyor. Yine de geçtiğimiz yıl 5.24 milyar dolar kar sağlanmıştı, bu yılki farkın sebebi ise 1.14 milyar dolarlık Nokia satın almasından çıkan masraflar oldu.

Nokia Lumia satışları da bu çeyrekte tavan yaparken, 9.3 milyon birim değerine ulaştı. Önceki çeyrek 5.8 milyon Lumia cihaz satılırken, bu artış da Microsoft için ayrı bir rekor anlamına geliyor. Lumia cihazların Microsoft’a getirisi ise toplam gelirin 2.6 milyar dolarını karşılıyor.

Microsoft cephesi için en tatlı sürpriz ise, Surface Pro 3’ün 908 milyon dolar gelir getirmesi oldu. 2014’teki satış rakamına göre %127 oranında artış gören Surface Pro 3, neredeyse milyar dolara yaklaşan satışıyla yüzleri güldürdü. Xbox cephesi de beklendiği gibi çok karanlık çıkmadı. Microsoft, bu çeyrekte toplam 2.4 milyon adet Xbox One ve Xbox 360 konsol sattı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir