Gündem

LG’nin 2015 2. çeyrekte karı yüzde 60 azaldı

By

on

Güçlü teknoloji şirketlerinden LG’nin 2015 ikinci çeyrek mali sonuçları açıklandı. Şirket, 2013’ün dördüncü çeyreğinden bu yana gördüğü en düşük çeyrek karını açıkladı. Önceki yıl aynı dönemde 600 milyon doların üzerinde olarak açıklanan kar oranı, yüzde 60 civarında gerileyerek 211 milyon dolara düştü. Çeyrek başında 400 milyon dolar civarında beklenen rakamlardan sonra açıklanan bu kar ise şirkette keyiflerin kaçmasına sebebiyet verdi.

Dünyanın en büyük ikinci TV üreticisi olmasına rağmen, LG’nin en çok yara aldığı bölümlerinden birisi de 71.5 milyon dolar zarara uğrayan televizyon bölümü oldu. Bir sene önce, tüm dünyada TV satışları gerilerken aynı bölüm 150 milyon dolar kar oranı yakalamıştı.

Bu süreçte LG’nin mobil iletişim bölümü de pek isteneni verebilmiş değil. Yalnızca 173.000 dolar kar gören bölüm, orta seviye bir yöneticisinin yıllık maaşından bile az kar yaptı.

Analizlere göre LG’nin geleceği de pek parlak görünmüyor. Akıllı telefon pazarı her geçen gün daha da kalabalıklaşırken, LG de burada gözden düşmeye başlıyor. Küresel TV satışlarının geldiği nokta da şirketi büyük bir çıkmaza sokmuş durumda. Özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki döviz kurları sebebiyle şirket düşük kar marjları ile çalışıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir