Gündem

LG G4’ün özellikleri belli oldu

By

on

Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtılan Samsung’un Galaxy S6 ve S6 edge modelleri ile HTC One M9′dan sonra senenin en merakla beklenen Android telefonu LG G4 için artık geri sayım başladı. Bugün itibariyle GFX Benchmark veri tabanından test sonuçları ortaya çıkan LG G4’ün daha önce dedikodusu yapılan birçok özelliği doğru olsa da, işlemci kısmında büyük bir sürprizle karşılaştık.

Telefonun GFXBench test sonucunda altı çekirdekli yonga setinde Cortex-A57 çekirdeklere ek olarak Adreno 418 GPU görünüyor. Yani LG, bu yılın amiral gemisi ve orta-üst segment Android telefonlarında olacağına kesin gözüyle bakılan Snapdragon 810 yerine 808’i tercih etmiş gibi görünüyor. LG G Flex 2 modelinde Snapdragon 810’u kullanan şirketin, aynı yonga setiyle birlikte tanıtılan 808’i tercih etmesi şaşırtıcı. Elbette şu an için kesinliği olmasa da bu bilgilerin çoğu zaman doğru çıktığını söyleyebiliriz.

İşlemcisi dışında telefonun sızan özelliklerine baktığımızda Android 5.1 Lollipop, 3 GB RAM, 23 GB’ı kullanılabilir 32 GB depolama alanı gibi “amiral gemisi” diyebileceğimiz bir telefondan bekleyeceğimiz özellikleri görüyoruz. Bunun dışında LG G4, önceki senenin modeli G3 gibi 5.5 inç QHD ekrana sahip olacak ancak kamera alanında iyileştirmeye giden LG, çözünürlüğü 16 MP’e yükseltmiş ve 2160p 4K video çekme olanağı sağlamış. Aynı şekilde artık selfie kamerası olarak adlandırılan ön kamera da standartlara uygun olarak 8 MP değerini gösteriyor.

lg g4 benchmark

Benchmark’ın performans sonuçlarına baktığımızda ise, LG G4’ün olduğu iddia edilen sonuçlar, telefonu LG G Flex 2 ile LG G3 arasına koyuyor. GFX 3.0 Manhattan testinde, 1080p çözünürlükte ekran kapalı bir şekilde 14.9 FPS elde eden LG G4, 11 FPS gören LG G3’ü geçmesine karşın 22 FPS gibi inanılmaz bir sonuç alan G Flex 2’nin gerisinde kaldı. Yine 3.0 Manhattan testi bu sefer ekran açık bir şekilde yapıldığında, 1080p çözünürlüğe sahip LG G Flex 2, 22 FPS gibi bir değer görürken, 2160p çözünürlüğü olan LG G4 9.4, LG G3 ise 7.7 FPS’de kaldı.

Sonuç olarak baktığımızda yeni GPU’nun LG G3’te tercih edilen Adreno 330’dan daha iyi olduğu görünüyor. Qualcomm, yeni yonga setlerini duyururken 420 modelinin 330’dan yüzde 30 daha fazla olacağını belirtmiş ancak 418 ile karşılaştırmasını açıklamamıştı. Yine de test sonuçlarına baktığımızda yeni GPU’nun iki model arasında olduğunu söyleyebiliriz.

Ek olarak, yukarıda da ifadeyi tırnak içine almamızın sebebiyle birlikte belirtmemiz gerekiyor ki LG G4, artık şirketin amiral gemisi telefonu olmayabilir. Bu unvanını LG G Flex 2’ye kaptıracağı çoğu kez dile getirilen seri için özelliklere ve performansa baktığımızda bu dedikoduların doğu olabileceğini görüyoruz. LG’nin bu yolu tercih etme sebebi bilinmezken, telefonun orta-üst segmentte oldukça kaliteli bir cihaz olarak kullanıcılarını tatmin edeceğinden ise şüphemiz yok.

Güncelleme: LG G4, bugün basın mensuplarına gönderilen davet ile birlikte 28 Nisan günü tanıtılacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir