Gündem

Lenovo’dan 48 TB büyüklüğünde SSD

By

on

Teknoloji devleri devasa SSD üretmek için gizli bir anlaşma yapmış olabilir mi? Bu seferki SSD atağı Çinli Lenovo’dan geldi.

Son günlerde devasa SSD haberleri üst üste geliyor. İlk olarak Samsung kendi geliştirdiği 3D bellek çipleri ile ürettiği 15 TB’lık dev SSD diskini duyurdu. Aradan çok fazla zaman geçmeden dün Seagate 60 TB’lık bir SSD ürettiğini açıkladı. Üstelik bu modeli gelecek sene içinde 100 TB kapasiteye yükseltebileceğini de duyurdu. Bu gün ise yeni bir devasa SSD haberi Çinli Lenovo’dan geldi.

Lenovo yaptığı bir açıklamayla gelecek sene 48 TB büyüklüğündeki SSD diskini satışa sunacağını duyurdu. Bu diskin özelliği çift 2,5 inçlik disk boyutlarına sahip olması. Farklı bir ifade ile Samsung’un iki tane 15 TB’lık diski ile elde edebileceğiniz toplam kapasiteden daha fazlasını bu disk ile aynı boyuıtta alanda elde edebiliyorsunuz.

Bildiğini gibi SSD diskler geleneksel HDD disklere göre çok daha yüksek performansa sahip öte yandan Gigabyte başına düşen maliyetleri hala çok yüksek. Ancak özellikle sunucu ve yüksek disk performansı gerektiren işlemler için bu diskleri iş dünyası, maliyetini ikinci plana atarak, kullanmaktan çekinmiyor.

Lenovo’nun 48 TB’lık SSD’si PCI-Express 3.0 slotu üzerinden 12 GBps veri transfer hızı ve saniyede 1 milyon IOPS işlemini destekleyebiliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir