Gündem

Lenovo, dünyanın en hafif 13 inç laptopunu duyurdu

By

on

Lenovo, CES 2015’te görenleri şaşkına uğratan bir ürün tanıttı.The Verge’ün haberine göre elinize ilk aldığınızda, kartondan yapılmış bir oyuncak gibi hissettirse de, Lenovo’nun yeni bilgisayarı LaVie, yalnızca 780 gram olan ağırlığıyla akıllara durgunluk veriyor. Bu ağırlığı duyan herkes, düşük donanım özellikleri, baştan savma bir kasa ve kötü pil ömrü beklerken, Lenovo yine şaşırtmayı başarıyor. 16.9 mm’lik ince kasasının içine hafif ve ince bilgisayarlarda tercih edilen Core M işlemciler yerine Intel’in 5. nesil Core i5 işlemcisini sığdıran Lenovo, alkışı hak ediyor.

Yine şaşırtıcı bir şekilde 2560 x 1440 piksel çözünürlük destekleyen LaVie Z’nin 13.3 inçlik ekranına ek olarak Core i5 işlemcisi de gerçek bir bilgisayar hissi veriyor. Lenovo HZ550 model numaralı serisinde dokunmatik ekran bulunmuyor ancak HZ750 model numaralı dönüştürülebilir LaVie Z, Yoga ile aynı şekilde çalışıyor ve 360 derece dönebilen dokunmatik bir ekran içeriyor. Ek olarak LaVie Z, Cori i7 işlemci seçeneğiyle de satılacak. Dönüştürülebilir model, 925 gram olan ağırlığıyla çok az daha ağır kalsa da, piyasadaki aynı sisteme sahip olan birçok bilgisayardan çok daha hafif oluyor. Lenovo, iki modelde de IGZO ekran tercih ederken, pil ömrünü artırmayı amaçlamış. Lenovo Lavie HZ550 için 5.9 saatlik pil ömrü vaat edilirken, dönüştürülebilir model Lavie Z, 9 saat boyunca fişten uzakta yaşayabiliyor.

ces-2015-lenovo-lavie-laptops-0075.0

Lenovo LaVie serisinin inanılmaz derecede hafif olduğunu ne kelimelerle, ne de fotoğraflarla göstermemiz mümkün değil. İki parmağınızın arasında tuttuğunuzda bile hiçbir kasınızın çalıştığını hissettirmeyen bilgisayarı kesinlikle denemelisiniz. Artık bizce tüm bilgisayarlar Lenovo LaVie kadar ince ve hafif olmalı. MSI GT80 Titan hariç tabii, onu bu haliyle seviyoruz.

Lenovo LaVie serisi bilgisayarlar Mayıs ayında ABD’de satışa çıkacak ve dokunmatik ekranı olmayan HZ550 modeli 1299, dönüştürülebilir dokunmatik ekranlı modeli ise 1499 dolardan satılacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir