Gündem

Larry Ellison: “Amazon Oracle’dan 20 yıl geride”

By

on

Oracle Kurucu Ortağı ve CTO’su Larry Ellison, şirketinin OpenWorld konferansında rakibi Amazon’a yüklendi.

“Amazon Web Services (AWS) basitçe söylemek gerekirse Oracle Database için iyileştirilmiş değil. Daha ötesi, Amazon Web Services kendi veritabanı için de iyileştirilmemiş, şimdi göreceğiniz üzere…” diyen Larry Ellison daha sonra Oracle Database’in performansının Oracle bulutunda, AWS‘den birkaç kat daha iyi olduğunu gösteren bir dizi benchmark sundu.

AWS hakkında eleştirilerine devam eden Ellison, bulut sağlayıcıyı Redshift ve Aurora veritabanı servisleri için yayınladığı özelliklerde Oracle Database‘e kıyasla 20 yıl geride kalmakla itham etti. Oracle CTO’su bu noktada müşterilerden iş yüklerini Amazon’daki benzer servisler yerine Oracle’ın açık bulut hizmetlerine taşımayı önerdi.

Larry Ellison’ın bu son sunumu, Oracle’ın kendi bulutunun benchmark’larda pazar liderinden daha hızlı olduğunu gösterme çalışmalarının bir parçasıydı. İş dünyasının gedikli ismi Ellison’a göre Oracle Database, AWS üzerinde kullanıma kıyasla Oracle bulutunda iş analitiği uygulamalarını 24 kat, OLTP uygulamalarını ise 8 kata kadar daha hızlı çalıştırıyor. Benzer şekilde Oracle Database şirketin kendi bulutunda, Amazon Redshift‘e göre iş analitiği uygulamalarında 105 kat daha hızlı çalışıyor.

Bu benchmark çalışmalarının nasıl tasarlandığı, iş yüklerinin neye göre ayrıldığı ve Oracle’ın kendi veritabanındaki hangi özelliklerden faydalandığı detaylandırılmıyor. Ayrıca kendi bulutundaki testleri Amazon’un bulutuyla kıyaslarken kullanılan donanımın da denk olup olmadığı bilinmiyor.

Ancak birkaç ay önce Google kendi benchmark sonuçlarını yayınlamış, Cloud SQL veritabanı servisinin ikinci sürümünde Aurora’yu düşük başlıklı sayılarda geçtiğini iddia etmişti. Bunun ardından Amazon iş ortaklarından 2nd Watch ise aynı testi tekrarlayan ve farklı sonuçlar çıkaran bir benchmark yayınlamıştı. Kısacası bu performans testlerinde alınan rakamların nasıl okunacağı yoruma oldukça açık bir konu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir