Gündem

Korsan Windows’lar da bedava Windows 10 alacak

By

on

Bu haftanın en hareketli firması olan Microsoft, Windows 10’a eski sürümlerden ücretsiz güncelleştirme sağlayacağı haberiyle birçok kullanıcıyı heyecanlandırmıştı. Windows 7, Windows 8 ve Windows 8.1 işletim sistemiyle çalışan tüm bilgisayarlar ücretsiz Windows 10 güncelleştirmesi de alacak. Peki korsan yazılımlar ne olacak?

Ülkemizde pek de gelişmeyen yazılıma para verme kültürü devam ettiği için, çok sayıda kullanıcının Windows ürününü korsan bir şekilde kullandığını düşünüyoruz. Ama ne yazık ki bedava ve orijinal Windows diye bir şey yok, olması da mümkün değil. Korsan yazılımla çalışan bilgisayarlar, yeni işletim sistemi piyasaya çıktığında diğerleri gibi güncellemeyi alacak ve Windows 10’a yükseltilebilecek. Ancak bu yükselme, yazılımların “korsan” etiketini ortadan kaldırmayacağı gibi, Microsoft tarafından da hiçbir şekilde desteklenmeyecek ve daha sonraki güncelleştirmeleri alamayacak.

Bir Microsoft sözcüsünün yaptığı açıklama şu şekilde: “Windows 10 ile birlikte, orijinal olmayan yazılımla çalışan bilgisayarlar da Windwos 10’a yükseltilebilecek olsa da, lisansın özgün olmayan hâli değişmeyecek. Bir cihaz, güncelleştirme öncesinde “özgün değil” olarak işaretlendiyse, güncelleştirme sonrasında da aynı durum devam edecek.”

Yani kopya lisanslar ile orijinalmiş gibi Microsoft’u kandırdığınızı sanıyorsanız çok da emin olmayın. Yine cihazlarınızı orijinal lisans anahtarına sahip olmadan kullanmaya devam edebilirsiniz ancak Microsoft bu bilgisayarlara güvenlik güncelleştirmelerini ve yamaları göndermeyecek. Yine güncelleştirme bilinci konusunda da eksik bir ülke olduğumuzu düşündüğümüzden bu konu da pek fazla insanın umurunda olmayacak olsa da, Windows yamalarını almamak ileride önemli sorunlara yol açabilir.

Microsoft, yine de korsan kullanıcıları yarı yolda bırakmıyor. Bu cihazlar için yeni bir mekanizma düzenlenirken, yeni Windows Store aracılığıyla Windows 10 kullanıcılarının orijinal ürünü satın almasının yolu açılacak. Windows 10 piyasaya çıkmadan önce tüm detaylar kesinleşecek.

Bu hamleye biraz daha geniş bir açıdan baktığımızda ise Microsoft’un gayet doğru bir adım attığını düşünüyoruz. Kimseyi ayırt etmeden ücretsiz Windows 10 güncelleştirmesi sunarak herkese yeni işletim sistemini deneme fırsatı sunan şirket, fiyatı da doğru belirlediği takdirde çok sayıda korsan kullanıcıya orijinal lisans satabilir.

Windows 10, bu yaz bitmeden piyasaya çıkacak ve tüm cihazlarla uyumlu olacak.

Recommended for you

1 Comment

  1. Furkan

    Ağustos 10, 2015 at 11:58 pm

    Kaç yıldır sahte işletim sistemi kullanıyorum (Emek hırsızlıgı vs. Konuları gecelelim lütfen konumuz bu değil,Fiyatı uygun yaptılar da biz mi almadık :))her gelen update i kolaylıkla aldım.İStedikleri kadar güvenlik önlemi alsınlar win10 a da lisans , crack tarzı programlar çıkıcaktır.Yaptıkları tek şey bana kalırsa satış kotasını arttırmak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir