Gündem

Korsan film sızdıran iki kişi tutuklandı

By

on

Geçtiğimiz Temmuz ayında, The Expendabes 3 filmine ait DVD kalitesinde bir sürüm, filmin ABD’de sinemalara girmesinden üç hafta önce torrent sitelerine düşmüştü. Takip eden günlerde film yaklaşık 2 milyon kez indirilmiş ve yasal süreç başlamıştı. Önceki gün, konuyla ilgili olarak Birleşik Krallık’ta iki kişi yakalandı.

Lionsgate, Expendables 3 sızıntısı için direkt olarak filmin yazın gösterilen ön gösterimini suçlamıştı. Ağustos ayında da sızıntı sebebiyle 10 anonim kişi hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ancak bu kişilerin anonimliği bugün itibariyle son buldu ve iki korsan yakalandı.

Birleşik Krallık’ta yakalanan iki kişi, polisin açıklamasına göre dosyayı yaymaya başlamadan önce filmin dijital bir kopyasını ele geçirmiş. 36 ve 33 yaşlarındaki suçlular, evlerinde tutuklanırken olaysız bir şekilde yerel karakola götürüldüler.

Birleşik Krallık korsanlık karşıtı polis biriminin başındaki isim olan Danny Medlycott, “Halkın korsanlığın kurbansız bir suç olmadığını bilmesi gerekiyor. Yasadışı film, müzik, dizi ve kitap indirerek, yalnızca bilgisayarlarınızı virüs riskine karşı hassas bir konuma sokmuyor, aynı zamanda geçimini bu sektörlerden kazanan insanların çalışmalarını riske atıyorsunuz.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Bu türden uyarıları daha önce de çok kez görmüş olsak da, yapılan tutuklamalar sürecin takip edildiğinde ne kadar ciddileşebileceğini gösterir nitelikte.

1 Comment

  1. Tayfun durak

    Kasım 26, 2014 at 11:57 am

    Korsan ile mücadele konusunda dünya çapında ve etkin mücadele edilmeli. Ülkemizde de kitap, cd ya da filmlerin korsanları pek çok yerde satılabiliyor ve bazı internet sitelerinden bu filmlen indirilebiliyor. Dolayısıyla pek çok insanın emeği çöpe gidiyor. Yenilen kul hakkı da bunun cabası

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir