Gündem

Kaspersky Microsoft’u suçluyor

By

on

Eugene Kaspersky Microsoft’un üçüncü parti antivirüs çözümleri için iş birliği yapmadığını iddia ediyor.

Windows 10’un piyasada yaygınlaşması ile birlikte Microsoft sistemin kendisiyle birlikte gelen Microsoft Edge, Windows Store, Windows Defender gibi çözümleri öne çıkartmaya daha hevesli görünüyor. Ticari olarak bunun bir sakıncası yok ancak bazı diğer yazılım şirketleri bunun doğru olmadığını düşünüyor.

Sahneye bu noktada en son çıkan isimlerden birisi Rusya merkezli anti virüs şirketi Kaspersky Labs’ın kurucusu Eugene Kaspersky. Ayrıca şirket bu noktada Rusya ve Avrupa Birliğinde Microsoft’a dava da açıyor.

Davanın konusu Microsoft’un işletim sistemi ile birlikte verdiği ücretsiz yazılım çözümleri değil ancak bunların ücretli çözümlerin önünü kesecek şekilde ön plana çıkartılması ve bu noktada rekabetin engellenmesi.

Bu noktada Kaspersky Windows 10 piyasaya sürüldüğünde kendilerine yazılımlarını sistem ile uyumlu hale getirmek için sadece 10 gün süre verildiğini ve bunun başarılması mümkün olmayan bir kısıtlama olduğunu belirtiyor. Bu sebeple çözümleri zamanında hazır hale gelemediği için Microsoft’un kendi yazılımlarını uyumsuz olarak listeleyip devre dışı bırakmasını ise haksız bir adım olarak görüyor.

Kaspersky’e göre Microsoft kendileri gibi yazılım geliştiricilere Windows 10’u daha önce ve yeterli hazırlık zamanı bıarakacak şekilde sunmalıydı. Ancak bunu kasten Windows 10 içindeki kendi yazılımlarını ön plana çıkartmak için yapmadıklarını belirtiyor.

windowsdefender

Kaspersky ayrıca yukarıdaki ekran görüntüsünde görebileceğiniz gibi bir uyarı çıkarttığını ve kullanıcının panikleyerek Windows Defender’ı aktif hale getirince kendi uygulamalarının devre dışı kaldığını, bunun tüketiciyi doğru bilgilendirmeden atılan bir adım olduğunu belirtiyor.

Bakalım Kaspersky’nin iddialarına nasıl bir yanıt gelecek ve gelecke günlerde Microsoft aleyhine açılan davalar nasıl gelişecek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir