Gündem

Joomla altyapılı web siteleri tehlikede

By

on

Joomla’da bulunan iki farklı açık sayesinde bu altyapıyı kullanan siteler kolayca ele geçirilebiliyor.

Joomla WordPress’den sonra internette en çok kullanılan açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerinden bir tanesi. Pek çok site ve blog bu altyapı ile hizmet veriyor.

Joomla’da ortaya çıkan iki farklı açık sayesinde hackerlar kolaylıkla Joomla altyapısına sahip siteleri ele geçirebiliyor. Geçen hafta bu açık ile alakalı olarak Joomla 3.6.4 sürümü yayınlandı ve bu açıklar kapatıldı ancak hâlâ pek çok site bu son sürümü yükleyerek bu açıkları kapatmış değil.

İşin ilginci ise hackerların bu açıkları yama yayınlandıktan sonra daha büyük ölçekte kullanmaya başladılar. Yama yayınlandıktan sadece 24 saat içinde Joomla’nın yeni sürümündeki kaynak kodlarında nelerin değiştiğini inceleyen hackerlar hemen bu açıklara bularak Joomla sitelerine saldırılara başladılar.

Geçen hafta Çarşamba yayınlanan yamaya rağmen Cuma gününe kadar 28 bin sitenin ele geçirildiği gelen bilgiler arasında yer aldı.

Eğer sizin de Joomla altyapılı bir siteniz varsa öncelikle sisteminizin ele geçirilmediğinden emin olun ardından hemen gerekli son güncellemeleri tamamlayın.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir