Gündem

İrlanda’dan Apple davasında beklenen yanıt geldi

By

on

Avrupa Komisyonu’nun Apple’ın vergi borcu için belirlediği 13 milyar avroluk ödemeye karşı İrlanda da temyize gidecek.

İrlanda Temsilciler Meclisi, Avrupa Komisyonu müfettişlerinin belirlediği karara itiraz etme kararını 93 onay ve 36 ret oyuyla onayladı. Hükümet şimdi 2003 ila 2014 yılları arasında Apple için belirlenen ve rekabete zarar verdiği gerekçesiyle Komisyon tarafından yasadışı bulunan vergi indirimi hakkında çıkan kararı Apple ile birlikte temyize taşıyacak.

Bahsi geçen 13 yıllık vergi borcunu tahsil etmesi halinde hükümetin kasasına girecek 13 milyar avroya karşılık, İrlanda hükümeti ülkelerindeki yabancı yatırımcıyı ve Apple gibi bir istihdam merkezini kaybetmek istemiyor. Zaten en başta şirkete sunulan vergi indiriminin de gerekçesi buydu. Avrupa Komisyonu’nun tespitlerine göre, Apple ülkede kazandığı her bir milyon avro için sadece 500 avro vergi ödedi. 2014 yılında ise bu ödeme 50 avroya düştü.

İrlanda’daki çok uluslu şirketler arasında en çok önem gösterilenlerden biri olan Apple, ülkede 6 bine yakın kişiye istihdam sağlıyor ve çıkan vergi kararı yüzünden bu yatırımları geri çekmeyeceğini söylüyor.

Apple CEO’su Tim Cook, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada komisyon kararını “tam bir politik saçmalık” olarak değerlendirmiş ve hem kendi şirketinin hem de İrlanda’nın kural dışı bir iş yapmadığını belirtmişti. Öte yandan Apple’ın vergilerinin Avrupa’ya gitmesi demek, ABD’de alınacak olan vergilerin kayda değer oranda azalması demek olacak. Obama yönetimi de geçtiğimiz hafta böyle bir durumda Apple’ın Avrupa’ya ödeyeceği verginin Amerikan vatandaşlarının cebinden çıkacağını ifade etti.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir