Gündem

iPhone satışları, Samsung’u geçti

By

on

Son dönemde, Samsung uzun zamandır görmediği kadar zorlu bir süreçten geçerken, Apple cephesinde ise iPhone satışları yüzleri güldürüyordu. Pazar araştırma firması Gartner’ın yayınladığı son rapora göre, 2014’ün son çeyreğinde Apple, Samsung’u geride bıraktı.

Apple’ın iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ı, Samsung’un da Galaxy Note 4 ve Note Edge’i duyurduğu bu çeyrekte, iki dev şirketin satış rakamları arasında 1.8 milyonluk bir fark oluştu. 2014’ün son çeyreğinde Apple 74.83 milyon akıllı telefon satarken, Samsung 73.03 milyonda kaldı. Raporda, “Apple’ın güçlü ekosistemi ve iPhone 6 ile iPhone 6 Plus’ın ortaya çıkması, iOS tabanı içerisinde güçlü değişimlere önayak oldu.” denildi. Aynı zamanda yeni modellerin büyük ekrana sahip olmasıyla birlikte Android cihazlar karşısında çok güçlü bir alternatif olduğu da vurgulandı.

Samsung cephesinde ise akıllı telefon satışları 2013’ün 3. çeyreğinden bu yana düşüş hâlindeydi. 2014’ün son çeyreğinde de bu düşüşü sürdüren şirket, pazar payında yaklaşık 10 puanlık bir gerileme gördü. 2013’ün son çeyreğinde ise, Apple yalnızca 50.2 milyon iPhone satabilirken, Samsung aynı dönemde 83.3 milyon telefon satmayı başararak en büyük rakibini bir anlamda hezimete uğratmıştı. Samsung’un Galaxy Note serisi yeni telefonları, bu düşüşün önüne geçememiş gibi görünse de, yeni Galaxy S6 ve S6 Edge modeller belki bir kıpırdanma yaratabilir.

Apple ve Samsung’un ardından ise dünya genelinde Lenovo, Huawei ve Xiaomi geliyor. Uzak Doğu’nun hâkimiyetini bariz bir şekilde hissettirdiği listede geçen yıl toplam 1.2 milyar akıllı telefon satıldığı da belirtiliyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir