Gündem

iPhone satışları Çin’de artış gösterdi

By

on

Yeni iPhone’ların piyasaya girmesiyle birlikte Apple, Çin’deki pazar payını 2013’ün son çeyreğinde yükseltmeyi başardı. The Wall Street Journal’ın IDC’den edindiği istatistiklere göre Apple, pazar payını bir önceki çeyreğe göre yüzde 1 yükselterek yüzde 7’yi buldu.

Yükselişle birlikte Apple, Çin’deki en iyi 5 akıllı telefon şirketi arasındaki yerini tekrar almış oldu. Daha önce Apple’ın önünde Xiaomi 5. sırada yer alıyordu. Sıralamaya Çin’de bütün ilk çeyrek boyunca satılan iPhone 5s ve 5c satışları da dahil. Ancak Chine Mobile tarafından sözleşmeli olarak satılan iPhone modelleri dahil değil. Chine Mobile, geçtiğimiz aylarda sözleşmeli olarak iPhone 5s ve 5c satışına başlamıştı.

İşte IDC’nin 2013’ün son çeyreği için Çin’deki sıralaması:

  1. Samsung — %19 pazar payı
  2. Lenovo — %13 pazar payı
  3. Coolpad — %11 pazar payı
  4. Huawei — %10 pazar payı
  5. Apple — %7 pazar payı
  6. Xiaomi — %6 pazar payı

Apple yükselişe geçse de, Android telefonlar Çin’deki akıllı telefon piyasasına sahip olmaya devam ediyor. Ancak bu istatistikler, operatörler ve toptan satıcılara ulaştırılan cihazlar üzerinden değerlendiriliyor. Yani akıllı telefon endüstrisinin nerede talebe ihtiyacı olduğunu belirtiyor. Ama istatistikler tek başına ele alındığında, satışları tam olarak yansıtıyor diyemeyiz.

Apple, China Mobile’ın sözleşmeli iPhone satışlarından sonra Çin’deki pazar payını yükseltmeyi hedefliyor. China Mobile, Apple’ın akıllı telefonları 17 Ocak itibariyle satmaya başlamıştı. Operatör firmanın fiyatları diğer iki rakibinden yüksek olsa da, görünen o ki hedeflenen şey, ülkeye yeni gelen 4G ağı kullanarak satışları arttırmak.

Xiomi şirketi de bu arada satış alanını genişleterek Asya’nın güneydoğusuna ulaştı. IDC analisti Melissa Chau’nun Journal’a verdiği röportaja göre, şirket bu büyüyüşle birlikte gelecekte yine en iyi beş listesine yeniden girmeye çok yakın.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir