Gündem

iPhone 7’nin maliyeti şaşırtmadı

By

on

IHS Markit’in araştırması, yurtdışı fiyatı 649 dolar olarak açıklanan iPhone 7’nin maliyetinin neredeyse üçte birine denk geldiğini ortaya çıkardı.

Önce iPhone 7‘yi bileşenlerine ayıran şirket, daha sonra telefonu yapmak için kullanılan tüm malzemelerin ayrı ayrı fiyatlandırmasını çıkardı. Analistlerin vardıkları sonuç ise, tüm parçaların fiyatları alt alta toplandığında bir iPhone 7’yi üretmek 220 dolara geliyor. Buna cihaz başına 5 dolarlık montaj bedeli de eklendiğinde; rafında 649 dolar satış fiyatı yazan bir iPhone 7’yi üretmenin 225 dolara mal olduğu ortaya çıkıyor.

Önceki modellerle kıyaslandığında ise iPhone 7’nin çok daha yüksek maliyetle üretildiği fark ediliyor. Her ne kadar dışarıdan iPhone 7 ile bir önceki model olan iPhone 6S arasında çok fark yokmuş gibi görünse de, cihazın içinde maliyeti artıran bazı yenilikler bulunuyor: Örneğin daha parlak ve yüksek derinliğe sahip ekran, farklı titreşim seçenekleri sunan yeni bir haptic motor ve baz depolamanın 16 GB’tan 32 GB’a çıkarılması Apple’a pahalıya mal olmuş gibi görünüyor.

iphone-7-maliyet

IHS’nin paylaştığı tabloda görüleceği üzere, iPhone 6 yaklaşık 200 dolara, 6S ise 187 dolara üretilmiş durumda. En yeni modelin neredeyse 40 dolar daha pahalıya patlaması ise içinde yatan yeni teknolojilerle ilişkilendiriliyor. Büyük ekranlı model olan iPhone 7 Plus için henüz benzer bir araştırma yapılmadığı için, şimdilik Apple’ın ürettiği en maliyetli telefon iPhone 6S Plus olarak göze çarpıyor.

Elbette bir akıllı telefonun toplam maliyetini sadece donanımsal bileşenler ve mekanik işçilikle hesaplamak mümkün değil. Devasa Ar-Ge harcamaları, pazarlama, tedarik ve paketleme gibi adımlar bu maliyeti bir hayli yükseltiyor. Buna karşın Apple’ın dışarıdan neredeyse aynı görünen bir cihaz için bu kadar yüksek harcamalar yapması şaşırtıyor. Şimdi asıl merak edilen, tamamen yeni bir cihaz olarak lanse edileceği belirtilen 2017 model iPhone’un Apple’a kaça patlayacağı…

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir