Donanım

iPhone 7’nin içindeki GPU’nun sırları çözülüyor

By

on

Apple’ın iPhone 7’de kullandığı A10 Fusion işlemcisi içindeki GPU A9’da kullanılan GPU mimarisi ile üretilmiş.

Kullanıcılar iPhone 7’nin içindeki A10 Fusion işlemcisinin performansından çok memnun ancak işlemcinin temel grafik mimarisi pek de yeni olmayabilir.

Mikroişlemciler konusunda uzmanlaşmış The Linley Group tarafından yapılan bir analize göre iPhone 7’deki GPU geçen yıl satışa çıkan iPhone 6S ve 6S Plus’daki grafik işlemci mimarisini temel alan PowerVR GT7600 GPU’sunun özel bir sürümünü kullanıyor.

Apple, A10 Fusion işlemcisinin önceki nesil A9’dan iki kat daha hızlı olduğunu ve GPU’nun yüzde 50 daha hızlı olduğunu iddia ediyor.

Analist firmaya göre Benchmarking sonuçları A10 Fusion GPU performansı için karışık bir tablo ortaya çıkartıyor. Bazı ölçümler Apple’ın GPU performansındaki artış iddiasına yönelik söylemlerini doğruluyor ancak bazı testlere göre böyle bir artış söz konusu değil. Sonuç olarak GPU’nun yüksek performans gösterdiği durumların geçici olduğu vurgulanıyor.

Linley Group’un kurucusu ve baş analisti Linley Gwennap bu hafta açıklanan bir araştırma sonucuna göre, Apple’ın GPU’sunun uzun süre boyunca yüksek performansını performansını koruyamadığı büyük bir problemin altını çiziyor.

Apple mobil cihazlarda kullandığı GPU teknolojisini geliştirmek için şirket içi grafik uzmanlarını bir araya getirmişti. Görünen o ki Apple’ın Imagination Technologies’den lisansladığı PowerVR GT7600 GPU mimarisinde ufak değişiklikler dışında pek bir çalışma yapılmamış.

Gwennap GPU’da performans artışı elde etmek için Apple’ın saat hızını yüzde 50 oranında artırdığını tahmin ediyor. Apple’ın kendine özel GPU’su performans açısından en üst sonuçlar elde edildiğinde rakiplerini geride bırakıyor ancak bu performansı uzun süre koruyamıyor.

Gwennap; “iPhone 7’in aşırı ısınmayı önlemek için bir dakika güç altında çalıştıktan sonra GPU çekirdek hızını düşürüyor bu durumun performans testlerinde açıkça görülüyor” dedi.

Apple’ın GPU’larındaki bir sonraki adım Imagination’ın yeni nesil PowerVR Series8 GPU ailesinin temelinde yatan mimariyi kullanmak olacak. Imagination düşük maliyetli cihazlar için PowerVR Series8XE GPU’larını piyasaya sürdü, ancak teorik olarak aynı mimariyi temel alan daha yüksek performanslı bir model henüz çıkaramadı.

Bu Apple’ın bir sonraki özel GPU’sunu nasıl tasarlayacağı konusunda soru işaretleri oluşturuyor. Altta yatan PowerVR Series8 mimarisi selefi olan Series7’den çok sayıda yapısal değişikliğe sahip. Series8 VR ve diğer performans gerektiren uygulamalar için tasarlanmış ve Vulkan gibi en yeni API’leri destekliyor. Ancak oyun geliştiriciler için bir standart haline gelen Vulkan için Apple’ın pek heyecanlı olmadığı gözlerden kaçmıyor.

Linley Group, Qualcomm’un Snapdragon 820 modelinde yer alan Adreno 530 GPU’sunu, boyut, güç tüketimi ve performans sürekliliği açısından Apple’ın en yeni GPU’sundan önce yukarda konumlandırıyor.

Öte yandan Real World Technologies analisti David Kanter Apple’ın GPU’sunda yaptığı bazı gelişmeleri web sitesinde ayrıntılı olarak açıklıyor. Apple’ın iyileştirmeleri; A10 Fusion GPU’sunun daha hızlı hesaplama yapmasını ve şirketin iPhone’larına, iPad’lerine, Mac’lerine ve Apple TV’ye daha iyi özel efektler ve görseller getiren Apple’ın Metal API’si ile uyumlu olmasını sağlıyor.

A10 Fusion GPU üstün 16 bit kayan nokta performansı ve veri dönüştürme işlevleri sunuyor. Şirket ayrıca özel bir gölgelendirici ve grafik sürücüsü kullanıyor.

Kanter; “Apple’ın özel tasarımı GPU’yu kullanan görüntü işleme ve makine öğrenimi gibi diğer görevler için sınıfının en iyi performansını sunmasını sağlıyor” diye belirtiyor.

Deney sonuçları gerçekleştirilen testlerin türüne bağlı olarak değişiyor ve cihaza özel düzeltmeler iyi bir şekilde ölçülmemiş olabilir. Ancak bir grafik mimarisi olarak PowerVR, diğer mobil cihaz üreticilerinin elindeki işlemci gücünün arkasında kalıyor. Apple’ın işlemci tasarımındaki değişiklikleri nihayetinde mimarinin geleceğini belirleyecek.

Apple daha önce Imagination Technologies’i satın almak için görüşmelerde bulunmuştu ancak müzakereler sonuç vermemişti.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir