Gündem

iPhone 7 MacBook Pro’ya nasıl bağlanacak?

By

on

Yeni MacBook Pro modellerinde tüm girişlerin USB-C olarak tasarlanması tartışmalara neden oldu.

Apple’ın cihaz ekosistemi, birbirine kolay bağlanabilirliğiyle biliniyor. iPhone 7 ilk tanıtıldığında kulaklık girişinin olmaması interneti kaosa sürüklemişti(!) ancak cihaz piyasaya çıktığında yanında gelen kulaklıklar Lightning girişinden bağlanınca herkes derin bir nefes aldı. Kimse 780 TL’lik kablosuz AirPods almak zorunda kalmayacaktı. Ancak yeni tanıtılan MacBook Pro‘larda iPhone 7’yi bağlamak için standart bir USB girişinin olmaması daha ciddi bir problem gibi görünüyor.

MacBook Pro bundan böyle sadece USB-C tipi girişlere ve bir kulaklık jakına sahip olacak. Bu da Apple’ın en temel prensiplerinden biri olan cihazlar arası bağlantı uyumuna gölge düşürüyor. Apple kendi cihazlarının başka hiçbir markayla uyumlu olmamasını pek kafaya takmıyor. Lightning bağlantı tercihinde bunu görmek mümkün. Ancak USB-C tercihi sonrası şirketin en yeni akıllı telefonu, en yeni dizüstü bilgisayarıyla çalışamaz hale gelmiş bulunuyor. Ayrıca iPhone 7 ile birlikte gelen Lightning kulaklıkları da MacBook Pro ile kullanmak mümkün değil.

Bu noktada ortaya birçok soru çıkıyor; Apple madem böyle bir geçiş planlıyordu, neden yeni iPhone modellerinde de Lightning yerine USB-C kullanmadı? Ya da Lightning şarj kablosunu USB-C uyumlu yapmadı?

iPhone’u kabloyla MacBook Pro’ya bağlamak her zaman gerekmeyebilir; WiFi üzerinden iTunes senkronizasyonu ya da AirDrop gibi dosya paylaşımı için pek çok seçenek bulunuyor. Buna karşın analog bir bağlantı kurabilmek için bir dönüştürücüye ihtiyacınız bulunuyor. Apple’ın USB-C ile USB dönüştürücüsü 79 TL‘ye satılıyor ve şimdilik bir iPhone’u bir MacBook Pro’ya bağlamak için kullanabileceğiniz tek yöntem bu gibi görünüyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir