Gündem

iPhone 6 tanıtıldı

By

on

Aylardır beklediğimiz an geldi ve iPhone 6, Apple’ın düzenlediği lansman ile tanıtıldı. Çok sayıda dedikodu, çok sayıda sızıntıyla son günlerinde videolarını dahi gördüğümüz telefon, nihayet resmiyet kazanmış oldu. 4.7 inç boyutunda iPhone 6 ve 5.5 inç boyutunda iPhone 6 Plus ile dedikodular doğru çıktı ve 2 yıl sonra ilk kez iPhone’un ekranı büyüdü. Yılın en büyük etkinliğiyle birlikte tanıtılan iPhone 6, Steve Jobs’ın küçük ekranlı telefon stratejisine de son noktayı koydu. Apple, 2 yıl önce çıkardığı iPhone 5 ile 4 inç ekrana geçiş yapmış, iPhone 5S ile de bu geleneğini sürdürmüştü. Yeni iPhone’lar ise bu geleneğe 4.7 inç ve 5.5 inçlik iPhone 6 Plus ile dur dedi.

iPhone söz konusu olduğunda, Android’de olduğu gibi donanım özelliklerinin pek öne çıkmadığını belirtelim. iOS işletim sistemiyle birlikte kusursuza yakın bir çalışma gösteren telefon, Samsung, LG ve Sony gibi markaların amiral gemisi telefonlarında gördüğümüz üstün özelliklerden ziyade, sorunsuz ve hızlı bir çalışma sağlamayı amaçlıyor.

iphone 6+

Yine satış listelerini altüst etmesini beklediğimiz telefon, Apple’ın ürettiği A8 işlemciye sahip. Geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 5S’te olduğu gibi yeni telefonda da 64bit işlemci teknolojisi kullanılıyor. Yeni nesil işlemciyle birlikte telefon %25 oranında daha da hızlanmış durumda. Retina HD ekrana sahip olan iPhone 6’yı tanıtırken  “yeni nesil görüntü” sloganını kullanan Apple, ekranda 1334 x 750 piksel çözünürlük tercih ederek, iPhone 5S’ten %38 oranında daha fazla piksele sahip bir cihaz yapmış. 7.6 mm kalınlığında olan iPhone 5S’in ardından gelen iPhone 6, yalnızca 6.9 mm kalınlığa sahip. Önceki modellerden farklı olarak, yine dedikodularda gördüğümüz şekilde iPhone 6’daki güç tuşu, daha kolay erişim için telefonun sağ yanına alınmış durumda.

[VİDEO: iPhone 6 reklamları yayınlandı.]

iPhone 6’nın kamerasında da iyileştirmeler yapıldı. Dedikodularda telefonun arka yüzünün dümdüz olmasını engelleyen bir şekilde tasarlandığı belirtilen kamera, yine dedikoduları haksız çıkarmadı ve hafif çıkıntılı bir şekilde ortaya çıktı. 8 MP çözünürlüğe sahip iSight kamera, yeni bir sensöre ve Ture Tone flaş özelliğine sahip. Telefonda dijital görüntü sabitleme özelliği bulunurken, ağabeyi konumundaki iPhone 6+’ta optik görüntü sabitleme özelliği bulunuyor. İki boyuttaki telefonun kameraları da 1080p kalitesinde video çekebiliyor.

Siyah, gümüş ve altın renklerinde çıkacak olan iPhone 6, belirli ülkelerde 12 Eylül’de ön siparişe açılacak. Ülkemizde Apple Store üzerinden 26 Eylül’de satışa çıkacak iPhone 6, 2349 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir