Gündem

iPhone 6 Plus geride kaldı

By

on

Son araştırmalara göre iPhone 6, büyük modele göre çok daha popüler olmuş görünüyor. Yeni iPhone modelleri geçtiğimiz Cuma günü ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa ve 6 ülkede daha satışa çıktı. Apple dün iki cihazın hafta sonunda toplam 10 milyon sattığını açıklarken, modeller arasındaki farkı belirtmedi. Ancak online kullanımı takip eden şirketler, iki model arasında iPhone 6’nın önde olduğunu açıkladı.

Mobil analiz firması Mixpanel’in sonuçlarına göre, tüm iPhone telefonlar içerisinde iPhone 6’nın kullanım oranı %2.12 olurken, iPhone 6 Plus %0.32’lik bir oranda kaldı. Başka bir analiz firması olan Fisku da, iPhone 6’nın tüm iPhone’lar içerisinde %1.7’lik bir orana hakim olduğunu duyururken, 5.5 inçlik iPhone 6 Plus’ın %0.3’te kaldığını belirtti. Bir diğer analiz firması Chitika da ilk 55 saatte iPhone 6’nın %1.5’luk bir orana sahip olduğunu, iPhone 6 Plus’ın ise %0.2’de kaldığını açıkladı.

Bu değerlendirmeler neticesinde iPhone 6’nın çok daha popüler olduğunu söyleyebiliriz, ancak unutulmaması gereken faktörler de var. Küçük ekranlı telefonun mevcut iPhone kullanıcıları tarafından daha çok tercih edilmesi oldukça doğal. 5.5 inç ile daha önce olmadığı kadar büyüyen Apple’ın iPhone 6 Plus’ı ise nispeten alışılması gereken bir cihaz olarak yavaş büyüme beklenen bir telefon.

Henüz daha 10 ülkede satışa çıkan modellerin, daha çok büyük ekranlı telefonların tercih edildiği Çin gibi ülkelerde nasıl satılacağı henüz bilinmiyor, o yüzden şimdilik net bir değerlendirme için erken olsa da, ilk rakamlar iPhone 6’nın biraz daha sevildiğini gösteriyor.

26 Eylül itibariyle ülkemizde de satışa çıkacak telefonlardan iPhone 6, 2349 TL’den, iPhone 6 Plus da 2649 TL’den başlayan fiyatlarla satılacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir