Gündem

iPhone 6 Plus, büyük ekranların lideri

By

on

Samsung’un Galaxy Note serisi ile açtığı büyük ekranlı akıllı telefon pazarı yıllar geçtikçe iyice canlandı. Bu sene itibariyle Apple da 5.5 inçlik iPhone 6 Plus’ı tanıtarak pazara bomba gibi girdi.

Kantar Worldpanel şirketinin yayınladığı son araştırma sonuçlarına göre, 5.5 inç veya daha büyük ekranlı telefonlar arasında iPhone 6 Plus %41’lik bir satış oranı yakalayarak sektörün lideri oldu. 14 Ekim’de sonlanan üç aylık bir süreci kapsayan raporda, büyük ekranlı telefonların toplam akıllı telefon satışlarının %10’una denk geldiğini, bu oranın da bir önceki yıl %2 olduğu belirtildi. Apple dışında bu alanda Samsung, LG ve HTC de çeşitli cihazlar satıyor.

Raporda şu an itibariyle en çok satan iOS cihazının ise iPhone 6 olduğu belirtiliyor. %33’lük pazar payına sahip olan iPhone 6’yı, %26 ile iPhone 5S ve %16 ile iPhone 5C takip ediyor. iPhone 6 Plus’ın iOS cihazlar arasındaki pazar payı ise %10’da kalmış durumda. Aynı zamanda anket sonuçlarına göre iPhone 6 ve iPhone 6 Plus sahiplerinin %85’i, hali hazırda iOS kullanıcısı olduklarını belirtirken, yeni telefonları alanların yalnızca %9’luk bir bölümü Android’den geçiş yapmış.

iPhone 6 Plus, tanıtıldığı Eylül ayından itibaren önemli talep aldı. Hatta Apple’ın bu yüzden iPad Pro üretimini daha fazla iPhone 6 Plus üretebilmek için ertelediği söyleniyordu. Ancak dün itibariyle hem iPhone 6 hem de iPhone 6 Plus için tedarik süresi kısaldı ve Apple, birçok modeli için ABD’de 3-5 gün arası kargo sözü verdi.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir