Gündem

iPad Air 2 ve iPad Mini 3 tanıtıldı

By

on

Apple’ın merakla beklenen 16 Ekim etkinliği, teknoloji devinin California’daki Town Hall salonunda gerçekleşti. Apple, son lansman ile iki yeni iPad modeli tanıttı.

Şimdiye kadar Apple dahil olmak üzere birçok farklı kaynaktan tabletlere dair sızıntıları görmüş ve yeni iPad’ler hakkında bilgi sahibi olmuştuk. Google’ın Nexus 6 akıllı telefonu ve Nexus 9 tableti ile Android 5.0 Lollipop‘u duyurmasının bir gün sonrasında gerçekleşen lansman ile birlikte Apple da beklenen ürünlerini sunmuş oldu.

iPad Air 2

Lansmanın yıldızı olan iPad Air 2, önceki modele göre 0.5 mm incelerek çoğu akıllı telefonda karşılaştığımızda ince olarak tabir edebileceğimiz 6.1 mm’lik bir kalınlığa sahip oldu. Böylece bir önceki modelden %18 daha incelmiş oldu. iPhone 6’da gördüğümüz yeni iyonla güçlendirilmiş 9.7 içnlik cam ekran teknolojisine sahip olan iPad Air 2, yine iPhone 6 modellerinde gördüğümüz işlemcinin bir üst modeli olan A8X işlemci ile birlikte geliyor. iPad Air 2’nin yeni işlemcisini ise 2 GB RAM destekliyor. 32, 64 ve 128 GB seçenekleriyle satışa çıkacak olan iPad Air 2’de gördüğümüz en büyük yenilik ise Home tuşunun altında, ilk olarak iPhone 5S’te karşımıza çıkan TouchID parmak izi sensörünün eklenmiş olması. Artık iPad Air 2’de de parmak izi okutarak kilit açılabilecek, App Store’dan alışveriş yapılabilecek ve iOS 8 ile birlikte gelen destek sonrasında uyumlu uygulamalara giriş yapılabilecek. Bunun dışında yine iOS 8 ile birlikte Apple kullanıcılarının hayatına giren Apple Pay ödeme sistemi için de iPAd Air 2’de NFC teknolojisi bulunuyor. iPad Air 2’deki bir diğer iyileştirme ise kamera alanında oldu. Uzun zamandır büyük ekranlı iPad modellerinde gördüğümüz 5 MP iSight kamera, yerini 8 MP çözünürlükte fotoğraf çekebilen yeni kameraya bıraktı.

Bunun dışında uzay grisi ve gümüş rengine ek olarak iPad Air 2’de altın rengi seçeneği de bulunacak. Kasım ayında satışa çıkacak olan iPad Air 2’nin ülkemizde 1300 TL civarında bir fiyata sahip olmasını bekliyoruz.

iPad Mini 3

Apple’ın ilk olarak 2012 Ekim ayında piyasaya çıkan iPad Mini’nin 3. nesil modeli bugünkü etkinlikte tanıtıldı. Çıktığı günden beri büyük ilgi ve beğeni toplayan iPad Mini, yeni modelde genel olarak önemli iyileştirmeler görürken tasarım açısından önceki modeller ile benzer görünümünü koruyor.

7.9 inç boyutunda ekrana sahip yeni tabletin gördüğü en büyük iyileştirme, iPad Air 2’de olduğu gibi Home tuşuna eklenen TouchID parmak izi sensörü oldu. Artık küçük ekranlı iPad de iPhone 5S ile tanıdığımız TouchID özelliklerinden faydalanabilecek. Yine iPad Air 2 ile paralel olarak Retina ekranlı iPad Mini’de bulunan 5 MP iSight kamera, 8 MP çözünürlüğe yükseltildi. iPad Mini 3, A7 işlemciye ve 1 GB RAM’e sahip. iOS 8 ile işlevselleşen Apple Pay özelliği de iPad Mini 3’e eklenen yenilikler arasında bulunuyor.

iPad Mini 3, iPad Air 2 ile aynı şekilde uzay grisi, gümüş ve altın rengi seçenekleriyle satışa çıkacak. Kasım ayında gönderimine başlayacağı söylenen tabletin ülkemizde 1000 TL civarında bir fiyat etiketiyle satışa sunulmasını bekliyoruz.

 ipad fiyatlar

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir