Gündem

iOS 8’de neler olacak?

By

on

9to5Mac sitesinin haberine göre, yeni bir sağlık uygulaması, metin düzenleme ve önizleme uygulamalarına ek olarak, Apple iOS 8’de kendi uygulamalarında da değişiklik yapacak. Değişiklik yaşanması beklenen uygulamalar ise Bildirim Merkezi, Sesli Notlar, Mesajlar, Game Center ve CarPlay.

Apple, Bildirim Merkezi’ni basitleştirme yoluna gidecek. “Cevapsız” seçeneğini “Tümü” ile birleştirerek, bildirim sekmesinde yalnızca “Bugün” ve “Bildirimler” seçeneği olacak. Bu sayede kullanıcılar da daha rahat bir şekilde bildirimleri inceleyebilecek. Sesli Notlar da benzer şekilde yeniden tasarlanacak ve kayıtlar ile oynatma özellikleri iyileştirilecek. Mesajlar uygulaması da iOS 8 ile değişmesi beklenenlerden. Bu uygulamaya ise belli bir süre sonunda eskiyen mesajların otomatik silinmesi gibi bir seçenek eklenebilir. Bu da, depolama alanı kısıtlı kullanıcıların, eski mesajlar ile dolan yerleri boşaltmaları için oldukça faydalı bir özellik olur. Apple’ın ayrıca hem iOS hem de OS X’ten Game Center’ı silmesi bekleniyor. Bunun yerine, sosyal oyun servisini destekleyen oyunların içerisinde benzeri bir özellik konulması sağlanacak.

Apple aynı zamanda uygulamalar arası iletişimi artırmak için de uygulamaların veri paylaşmasına izin veren yeni bir API hazırlıyor. Örnek verecek olursak, bu sayede bir fotoğraf düzenleme uygulaması, direkt olarak düzenlenmiş fotoğrafı Instagram veya Facebook’a yükleyebilecek. Bu API üzerinde birkaç yıldır çalışılıyordu ancak açıklanmayan sebeplerden ötürü iOS 7 ile birlikte bu özellik getirilmedi. Apple’ın bu sefer de bunu yapabileceğini akılda tutmakta fayda var.

Bu ilk iOS 8 dedikodularına göre, Apple Haritalar, Siri, Mesajlar ve Bildirim Merkezi gibi kilit uygulamaları iyileştirerek bütün olarak iOS deneyimine odaklanmış bir izlenim veriyor. Apple’ın işletim sisteminin performansını artırması beklenen iOS 8’i, şirketin Haziran ayında gerçekleştireceği Geliştirici Konferansı’nda duyurması ve kullanıcılara da sonbaharda sunması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir