Gündem

iOS 8.3 public beta olarak herkese açıldı

By

on

Apple, şirket tarihinde ilk kez bir iOS sürümünü herkese açık beta olarak sundu. Daha geçtiğimiz hafta iOS 8.2’yi çıkaran Apple, mobil işletim sisteminin yeni sürümü için çalışmalarına durmaksızın devam ediyor.

Daha önce yalnızca geliştiricilere gönderilen iki farklı iOS 8.3 sürümü çıkmıştı ancak bugün itibariyle, iOS 8.3 beta 3 sürümü, herkese açık oldu. Geçtiğimiz günlerde dedikoduları dönse de, Apple daha önce yapmadığı bir şeyi yaptı ve yeni iOS sürümünü geliştirici olmayan kullanıcılara da açtı.

Apple Seed web sitesi üzerinden, geliştirici olmadan şirketin beta programlarına kayıt olan kullanıcılar, iOS 8.3’ün public beta sürümünü kullanma imkanı buluyor. iOS 8.3’e ulaşmak için ilk olarak bu site üzerinden beta sistemine, ardından da iOS 8.3 beta sistemine kayıt olmak gerekiyor. Şu an için yavaş yavaş yayılan iOS programının, sisteme kayıt olur olmaz karşınıza çıkmayabileceğini de hatırlatalım. Yani Apple Seed’e girseniz bile, yalnızca Mac OS X için beta programını görebilirsiniz. iOS için beklemeniz ve daha sonra tekrar denemeniz gerekebilir.

Buna ek olarak, yabancı sitelerde söylenen önemli bir bilgi de, beta programın aslında “herkese” açık olmadığı. Şu an için Apple, OS X beta programına katılan bazı kullanıcılara şans eseri gönderdiği e-postalar ile iOS beta programına da katılım için davet ediyor. Yani programa kayıt olmak, iOS betasına ulaşacağınız anlamına gelmiyor.

Programa kayıt olabilirseniz, sonrasında iTunes üzerinden cihazınızı yedeklemeniz istenecek. Yedeklemenin ardından Apple Seed sitesi üzerinden bir konfigürasyon profili indireceksiniz. Bununla birlikte, cihazınızın Yazılım Güncelleme bölümünde beta sürümleri de görünmeye başlayacak.

Apple’ın belirttiğine göre, iOS’in stabil sürümüne geri dönmek isterseniz de, ilk olarak beta yazılımı kaldırmanız, sonrasında son iOS sürümünü indirmeniz ve en son da bilgisayarınıza kaydettiğiniz iTunes yedeğini yüklemeniz gerekiyor. iOS 8.3 resmen yayınlandığı zaman da, beta sürümde olsanız dâhi stabil son sürüme yükseltme yapabileceksiniz.

Peki iOS 8.3’te neler var? İlk olarak, Türkiye’deki kullanıcıları yakından ilgilendiren, Siri’nin Türkçe konuşmasını söyleyebiliriz. Şubat ayının son günlerinde yayınlanan iOS 8.3 beta 2 sürümüyle ortaya çıkan bu bilgi, hepimizi ciddi şekilde heyecanlandırmış ve yeni sürümü beklemeye başlamamıza sebep olmuştu. iOS 8.3 ile birlikte, artık iPhone ve iPad’ler Türkçe haricinde Rusça, Danca, Almanca, İsveççe, Portekizce ve Tayca konuşacak. Şu an itibariyle 9 dil konuşabilen Siri’nin yeni eklenen dilleri içerisinde Türkçe’nin de bulunması ise oldukça büyük bir olay. Apple Store’un açılmasıyla birlikte Türkiye’deki varlığını iyice arttıran Apple’ın, kişisel asistanına Türkçe desteği eklemesi birçok kullanıcıyı mutlu edecektir.

emoji_fff

Bunun dışında yeni iOS sürümüyle birlikte emoji ve bayraklarda çeşitlilik görünecek, mesajlaşma ayarlarında “Sohbet listesi filtreleme” özelliği gelecek ve böylece Mesajlar uygulamasında kendi kişileriniz ile diğer herkesin ayrıldığı yeni sekmeler ortaya çıkacak. Bunun dışında tanımadığınız insanlardan gelen mesajlar, e-posta sisteminde olduğu gibi “spam” olarak işaretlenebilecek ve Apple’a incelemesi için gönderilecek. iOS 8.3’te ek olarak Apple TV ile ilgili de yeni özellikler yer alacak.

Şu an için iOS 8.3’e dair bildiğimiz her şey bu kadar. Eğer public beta sürümü kullanacaksanız, telefonunuzda çeşitli performans sorunları ve hatalar görme ihtimalinizin olduğunu da belirtelim. Bu yüzden yedekleme yapmayı sakın ihmal etmeyin.

Recommended for you

1 Comment

  1. Mehmet Ali

    Nisan 8, 2015 at 7:41 pm

    Türkçe siri yerine quicktype klavyeye Türkçe dil desteği getirilmesi daha doğru olacaktı. Apple öncelikleri tespit edemiyor ne yazık ki..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir