Gündem

iOS 8.1 yayınlandı

By

on

Geçtiğimiz hafta iPad Air 2 ve iPad mini 3’ün tanıtıldığı etkinlikte duyurulan iOS 8’in, 20 Ekim akşamı yayınlanacağı açıklanmıştı ve Apple da sözünü tutarak mobil işletim sistemine yeni güncellemesini çıkardı.

Güncellemeyi iPhone, iPad veya iPod Touch cihazınızdan Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme yolunu izleyerek yükleyebilirsiniz.

ABD’deki iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kullanıcıları için Apple Pay desteği getiren iOS 8.1, NFC ve TouchID teknolojilerini kullanarak telefon sahiplerinin dijital bir cüzdana sahip olmasına imkan sağlayacak.

Çıktığı günden bu yana sorunlardan başını kaldıramayan iOS 8’in yeni sürümüyle birlikte uygulama izinleri devreye giriyor. Artık kullanıcılar üçüncü parti uygulamaların ne tür izinler istediğini kontrol edebilecek ve bu izinleri devre dışı bırakıp tekrar aktif edebilecek.

[Rehber: iOS 8’in yeni özellikleri nasıl kullanılır?]

Çok sayıda hata düzeltmenin yanında, yeni güncelleme ile özellikle Fotoğraflar uygulamasında yenilikler görüyoruz. Tüm fotoğrafların bulunduğu albüm iOS 8.1 ile geri gelirken, Son Eklenenler albümü de artık son 30 gün yerine tüm geçmişi gösteriyor. Fotoğraflar ek olarak tam çözünürlükte görüntülenebilecek.

Bunun dışında artık 2G, 3G ve LTE hücresel bağlantı seçenekleri arasından birisi seçilebilirken, Passbook da AirDrop desteği alacak. Klavyeler için Siri’den bağımsız dikte etkinleştirme seçeneği ve HealthKit uygulamalarının arka planda verilere erişme izni de iOS 8.1’in getirdiği yenilikler arasında.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir