Gündem

İnternetin dörtte üçü mobil olacak

By

on

Zenith Media, 2017 yılında toplam internet kullanımının yüzde 75’inin mobil cihazlardan yapılacağını öngörüyor.

Dünya genelinde 60 ülkedeki mobil teknolojileri ve mobil reklam harcamalarını baz alarak yapılan tahminler, kullanıcıların mobil cihazlarla harcadığı süreyi, akıllı ve telefon ve tabletlerin hızlı yaygınlaşmasını ve bu platformlarda yapılan reklam giderlerini baz alıyor.

Tüm internet kullanımında mobil cihazların payı 2012 yılında yüzde 48‘di ve içinde bulunduğumuz 2016 yılında yüzde 68‘e ulaşmış bulunuyor. Önümüzdeki yıl mobil internet kullanımı toplamın yüzde 75’ini temsil edecek ancak bu dünya ortalaması; bazı ülkeler mobilite alanında diğerlerine fark atacak.

Örneğin aynı rapora göre İspanya, yüzde 85’e ulaşan mobil internet oranıyla ilk sırada yer alırken, onu yüzde 79 ile Hong Kong, yüzde 76 işe Çin ve yüzde 74 ile ABD izliyor.

Raporda ayrıca akıllı telefonların en yaygın kullanıldığı bölgeler Batı Avrupa ve Asya olarak işaretlenmiş. İrlanda yüzde 92, Singapur yüzde 91 ve İspanya yüzde 88 oranında akıllı telefon penetrasyonuna sahip görünüyor. Dikkat çeken bir diğer nokta ise, 2017’nin dünya genelinde mobil reklam harcamalarının bilgisayardan erişilen reklam harcamalarını geçtiği ilk yıl olması. 2016’yı yüzde 44 ile kapatması beklenen mobil reklamcılık oranı, önümüzdeki yıl yüzde 52’ye ve ardından yüzde 60’a sıçrayarak 134 milyar dolara ulaşacak. Bu da gazete, dergi, sinema ve dış mekan reklamlarına harcanan bütçelerin toplamını aşacak.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir