Gündem

Internete bağlanan otomobil sayısı telefon sayısını geçti

By

on

Nesnelerin Interneti devrimi bu sefer gerçekten başlıyor. Artık insanlardan daha çok nesne internete bağlanıyor.

Nesnelerin Interneti (Internet of Things – IoT) kavramını pek çok kez duymuş olabilirsiniz. Büyük bir devrim olarak uzun yıllardır bahsedilen bu kavram nesnelerin internete bağlanması anlamına geliyor. Eğer bu konuda şüpheleriniz vardıysa artık kalmasın zira Chetan Sharma Consulting tarafından bu yılın ikinci çeyreğine yönelik araştırmaya göre bu dönemde ABD’de telefonlardan çok otomobil internete bağlandı.

ABD’deki telekom operatörlerinden alınan verilere göre bu yılın ikinci çeyreğinde 1,2 milyon telefon ve 900 bin tablet için GSM hattı satıldı. Öte yandan aynı dönemde internete bağlanan otomobil sayısı 1,4 milyon oldu. Böylece tarihte ilk kez belli bir zaman aralığında internete bağlanan nesne sayısı, telefon sayısını geçmiş oldu.

Beklentiler üçüncü ve dördüncü çeyreklerde yeni iPhone modellerinin duyurulması ile birlikte tekrardan bireysel telefon hat satışlarının nesneleri geçeceği yönünde ancak artık kesinlikle IoT devriminin kapının eşiğinde olduğunu söyleyebiliriz.

Peki, otomobiller internete bağlanınca ne oluyor? Otomobil üreticileri böylece euzaktan araçların durumlarını kontrol ederek servis gerektiren durumlarda araç sahiplerini hemen bilgilendirebiliyorlar. Bu yaklaşımlar servise gelen araç sayısının azalmasını sağlarken maliyetleri her iki taraf için de düşürüyor. Ayrıca kaza gibi istenmeyen durumlarda otomobiller otomatik olarak ilgili acil müdahale ekiplerini bilgilendirebiliyor.

 

Öte yandan bireysel otomobillerin dışında filo ve nakliye şirketleri de filolalarındaki araçları internete bağlatarak konumlarını kontrol edebiliyor ve güvenliklerinden emin olabiliyor. Bu da ABD gibi devasa bir ülkede IoT’un hızla büyümesinde önemli bir role sahip. Bu geişmeler gün sonunda artan mobil veri tüketimi sayesinde GSM şirketlerinin gelirlerini de pozitif yönde etkiliyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir