Gündem

Türkiye internet hızında kaçıncı sırada?

By

on

Her çeyrekte global internet hızlarına dair rapor yayınlayan ABD merkezli Akamai’nin 2014 1. çeyrek raporuna göre dünya genelinde internet hızı yükselmeye devam ediyor. Son çeyrekte %1.8’lik bir artış gözlenirken, yıl bazında da dünya genelinde internet hızları %24 yükselerek ortalama 3.9 Mbps’ye ulaşmış durumda.

Bu çeyrekte %8’lik bir artış yaşayan Güney Kore, ortalama 23.6 Mbps internet hızıyla liderlikteki yerini kaptırmadı ve 14.6 Mbps hızıyla ikinci sırada bulunan Japonya’ya 9Mbps fark attı. Yıllık bazda bakıldığında da Güney Kore’nin %145’lik bir büyüme oranı bulunuyor. Güüney Kore ve Japonya’nın ardından ise Hong Kong, İsviçre, Hollanda, Letonya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya ve İrlanda dünyada en hızlı internete sahip 10 ülke olarak sıralanıyor.

Avrupa, Orta Doğu ve Afrika kıtalarını içeren EMEA bölgesinde incelenen Türkiye ise yıllık bazda bölgede en büyük sıçramayı yaşayan ülke oldu. 2014’ün ilk çeyreği itibariyle ortalama 5 Mbps hız görülen ülkemizde, çeyrek bazında %24, yıllık bazda da %65’lik bir artış gözlendi. Dünya genelinde de Türkiye internet hızı açısından 49. sırada yer aldı. Türkiye’deki internet aboneleri içerisinde de 4 Mbps ve üzerinde internet hızına sahip olanların oranı geçtiğimiz çeyrekte %61 olurken, bu oran çeyrek bazında %58, yıllık bazda da %331’lik bir artış sonucunda ortaya çıktı.

internet hızları

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir