Gündem

Intel’in modüler Drone’u satışa hazır

By

on

Sıfırdan kendinize ait bir Drone toplamak isterseniz Intel’in gelecek ay satışa sunacağı kiti çok seveceksiniz.

Bir mağazaya girip Drone satın almak keyifli olabilir. Belki son dönemlerde piyasaya çıkan DJI Mavic gibi bir ürünün sizi mutlu edebileceğini düşünüyor da olabilirsiniz ama güvenin bize insanın kendisinin tüm parçaları birleştirip ortaya çıkarttığı bir Drone uçurmak çok daha keyifli.

Intel gelecek aydan itibaren, tüm parçaları birleştirmeye hazır halde tek bir paket olarak, Intel Aero Ready to Fly Drone kitini web sitesinden satışa sunacak. Şu anda resmen fiyat için bilgi verilmedi ancak 600 doların altında olmayacağı tahmin ediliyor.

Dört motoru olan bu Drone kit tümüyle Intel’in kendi Dronelarını üretmek için kullandığı parçalardan oluşuyor. Bu parçalar şirketin geçen günlerde 500 Drone ile yaptığı ışık şovunda kullandığı Dronelardaki parçalar ile aynı.

Intel Aero Ready to Fly Drone kit Intel’in üç boyutlu alan derinliği algılayabilen 3D RealSense kamera ile birlikte gelecek. Bu kamera sayesinde Drone görüş alanındaki tüm nesnelerin uzaklığını ve büyüklüğünü hesaplayabiliyor ve böylece hiç bir yere çarpmadan uçabiliyor.

Intel’in Drone’u Aero Compute Board isimli merkezi kart ile kontrol ediliyor. Eğer bu kartı ayrıca satın almak isterseniz şu anda 399 dolara satılıyor. Cherry Trail kod adına sahip dört çekirdekli Atom X7-Z8700 CPU  ile donatılmış olan kart aynı zamanda LTE, 802.11ac Wi-Fi ve uçuş kontrol birimlerini üstünde taşıyor. Kartın üstünde 4GB LPDDR3 RAM, 16GB flash depolama ünitesi, bir micro-SD kart yuvası, bir micro-HDMI portu ve pek çok kontrol amaçlı giriş ve çıkışı bulunuyor Kart üzerindeki Altera Max 10 FPGA işlemcisi fotoğraf tanıma, navigasyon ve daha gelişmiş amaçlar için kullanılabiliyor.

Navigasyon için Airmap yazılım geliştirme kiti pakete dahil. Drone’u uçururken daha karmaşık işlemler yapmak için bu kit sayesinde kendi yazılımınızı geliştirebiliyorsunuz.

Bu Drone’un yapımına dair, gerçekleşen bir etkinlikte çekilmiş, bir de sunum videosu mevcut. Ancak bu uzun videoda Drone’un kendisini maalesef göremiyoruz.

Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da satılacak olan kiti inşa ettikten sonra uçurmak için her ülkenin ilgili makamlarından izin almak gerekebilir. Ayrıca Drone kaza yaparak zarar görürse yeni bir kit almanız gerekeceğini de unutmayın.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir