Gündem

Intel Optane SSD hakkında sessiz kalmaya devam ediyor

By

on

Şirket bir açıklama yapmadığı için kafalardaki soru işaretlerinin sayısı artıyor.

Intel’in süper hızlı Optane SSD’leri için heyecan dorukta, ancak Intel’in daha önce söz verdiği gibi ürünler bu yıl raflarda olmayacak.

Intel şu anda Optane SSD’leri Çin’de bir fabrikada üretiyor. Intel Üretim, Operasyon ve Satış’dan sorumlu başkan yardımcısı Stacy Smith yaptığı açıklamada; “ürünler gelecek yıl raflara çıkacak” dedi.

Öte yandan Smith diğer Intel yöneticileri ile tutarlı bir sessizlik içinde ürünlerin piyasaya tam olarak ne zaman çıkacaklarını yorumlamaktan kaçındı.

Intel CEO’su Brian Krzanich, Optane ürünlerinin gelecek yıl daha fazla test kullanıcısına gönderileceğini ve bu SSD’lerin 2018 yılında sektörü uçuracağını belirtti. Krzanich ayrıca gelecek yıl SSD üretim ve satış rakamlarının da düşeceğini söyledi.

Şu anda Intel Optane SSD’ler, kurumsal uygulamalar için Lenovo’nun bulut sunucularında zaten test amaçlı olarak kullanılıyor. Ancak nihai ürünlerin kullanıma uygun hale gelmesi bazen aylar sürebiliyor.

Optane SSD’ler, 3D Xpoint adında yeni bir bellek ve depolama teknolojisi formatı ile üretiliyor. 3D Xpoint teknolojisi DRAM ve flash depolama birimlerinin her ikisinin de yerine geçebiliyor.

Intel Optane SSD’leri hız rekorları kırdığını ve günümüz SSD’lerinden 10 kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Optane teknolojisi bu hız değerleri ile bellekleri taklit etmeye yardımcı olan yazılımlarla DRAM’ın yerini bile alabilir. Intel ayrıca standart bellek yuvalarına takılabilen Optane teknolojisi ile üretilmiş bellek entegreleri de yapmayı planlıyor.

Son gelişmelere dayanarak, Intel’in ilk Optane SSD’ler ile hangi ürünleri hedefleyeceğini ve disk kapasitelerinin ne olacağını tahmin etmek hala zor. Intel, Optane SSD’lerin önce oyun bilgisayarları ve ardından kurumsal ürünler için kullanılabileceğini söyledi. Bununla birlikte ilk yüksek kapasiteli Optane ürünlerinin hızlı işlemeye ihtiyaç duyan sunucularda kullanılması muhtemel görünüyor.

Intel’in yaptığı açıklamaya ve Krzanich’in fiyatlar üzerindeki yorumu göz önüne alınırsa Optane SSD fiyatları pazara rekabetçi ve çok daha düşük bir seviyeden girebilir. Şu anda SSD pazarında en iyi ürünleri sayılan 850 Evo ve Pro serisi SSD’leri üreten Samsung açısından bu pek iyi bir haber değil. Ancak tüketici açısından harika bir gelişme.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir