Gündem

Intel Movidius’u satın aldı

By

on

Intel’in RealSense bilgisayarlı görüntü platformu, ihtiyaç duyduğu düşük güç tüketimli kamera sensörlerine kavuştu.

İşlemci devinin yeni satın aldığı Movidius adlı şirket, bilgisayarlı görüntü işlemeyi hızlandıran yonga üzerinde sistem ürünleri tasarlıyor. DJI gibi büyük drone üreticilerin yanı sıra, termal görüntüleme şirketi FLIR Systems‘e de yonga tedariki gerçekleştiren Movidius, kameralara yansıyan görüntünün drone‘lar tarafından anlaşılmasını sağlıyor.

Intel RealSense gibi kamera teknolojilerinde kullanılabilen Movidius çipleri, görüntü işleme sürecini daha küçük görevlere bölüyor ve bunların birbirine paralel olarak yapılmasını sağlıyor. Bu işi GPU üzerinde gerçekleştiren sistemler olsa da, fişe takılı cihazlarda ya da devasa pillere sahip elektrikli otomobillerde sorun yaratmayan bu sistemler, onlarca watt güç tüketimiyle mobil çalışan drone gibi cihazlarda pek de verim sağlamıyor. Gerek drone’larda gerekse diğer IoT cihazlarda güç tüketiminin en düşük seviyede tutulması gerekiyor. Movidius, yeni tasarladığı görüntü işleme ünitesi Myriad 2 ile bir watt’lık güç tüketimi hedefliyor.

Atom işlemcilerle akıllı telefon trenini ıskalayan Intel, şimdi drone ve diğer Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarında yaygınlaşmak için kesenin ağzını açmış durumda. Intel’in Yeni Teknoloji Grubu Genel Müdürü Josh Walden, Movidius’un drone için yeni sistemler üretme potansiyeli olduğunu belirtirken, “Ayrıca artırılmış, sanal ve birleşik gerçeklik cihazları, robotlar, güvenlik kameraları için de yeni ufuklara yol alıyoruz” diye özetledi.

Üstelik Walden, Movidius’un derin öğrenme, derin işleme, navigasyon ve haritalama gibi teknolojiler için geliştirdiği algoritmalardan da faydalanacaklarını açıkladı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir