Gündem

Intel McAfee’deki çoğunluk hisselerini sattı

By

on

Intel, McAfee üzerindeki çoğunluk hissesini satarak, şirketi yeniden bağımsız bir güvenlik şirketi haline getiriyor.

Yatırım ortaklığı TPG anlaşan Intel, yeni McAfee firmasının yüzde 51’ini TPG’ye devredecek. Geri kalan hisseler ise Intel’e ait olacak. Sözleşme kapsamında Intel, beş yıl önce tartışmalı bir değerlemeyle 7,7 milyar dolara satın aldığı McAfee’nin yüzde 51’i için 3,1 milyar dolar nakit alacak.

Yonga üreticisi olarak bilinen Intel, 2011 ve sonrasında kendi ürünleriyle ilgili güvenliği geliştirmek amacıyla McAfee’yi bünyesine dahil etmişti. O dönemde PC güvenliğinin kritik bir konu olduğunu hatırlatan ve Insight 64’ten Nathan Brookwood, günümüzde ise siber tehditlerin bulut ve sunuculara yöneldiğini söylüyor: “McAfee bulut alanında çok daha az bir varlığa sahip. Intel yaptığı alım-satım işlemiyle çok fazla para kaybetmemiş olsa da, bunun büyük bir kazanç olduğunu söylemek de zor.”

McAfee’nin adı 2014 itibarıyla Intel Security şeklinde yeni bir markayla değiştirilmişti. Ancak bu yılın başından itibaren Intel’in PC satışlarının durağan hale gelmesi nedeniyle McAfee’yi elinden çıkaracağı söylentileri dolaşıyordu. Nisan ayında şirket 12 bin çalışanının işine son vermek durumunda kalmıştı.

Intel’in açıklamasına göre 4,2 milyar dolar değerlemeyle yeniden kurulan McAfee dünyanın en büyük siber güvenlik şirketlerinden biri olacak. TPG ayrıca 1,1 milyar dolarlık öz sermaye yatırımıyla McAfee’nin büyümesine destek olacak.

Güvenlik alanında yine McAfee ile birlikte çalışacak olan Intel, ayrıca bu yeni şirketin başına da Intel Security Genel Müdürü Chris Young‘ı geçiriyor. Anlaşmanın resmi olarak 2017 ikinci çeyreğinde tamamlanması planlanıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir